Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Akıncı TİHA Nedir? Akıncı Tiha Kullanım Alanı

Tamamen yerli ve milli hamlelerle üretilen insansız hava aracı Akıncı TİHA, Çorlu'da ilk test uçuşunu başarı ile tamamladı.
Son Güncelleme:
 Akıncı TİHA Nedir? Akıncı Tiha Kullanım Alanı

Akıncı TİHA ilk uçuşunu resmen gerçekleştirdi. Selçuk Bayraktar bu özel anı kendi sosyal medya hesabı üzerinden Türk vatandaşlarla paylaşmanın mutluluğuna erişti. Peki TİHA nedir? TİHA nerelerde kullanılacak?

Selçuk Bayraktar sonunda beklenen mutlu haberi verdi. Akıncı TİHA’ya ait uçuş görüntüleri büyük bir sevinç kaynağı oldu. Selçuk Bayraktar, TİHA’dan gelen son görüntüleri kendi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşınca vatandaşlar da tam destek verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Selçuk Bayraktar, Akıncı TİHA’nın Türkiye semaları üzerindeki ilk uçuşuna ait görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Baykar firması tarafından daha da geliştirilen yerli ve milli insansız hava aracı TİHA, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi gördü. Yayınlanan ilk uçuş görüntülerinin hemen ardından vatandaşlar TİHA hakkında ilk aramalarına başladı.

TİHA Nedir?

Akıncı TİHA, Bayraktar’ın sahibi olduğu Baykar firması tarafından geliştirilen insansız hava aracı olarak bilinmektedir. Ülkemizin yerli ve milli hamlesi ile geliştirilen insansız hava aracı TİHA ile birlikte yeni bir unvanda kazanmış olduk. 1 Eylül 2019 tarihinde ilk motor testinden başarı ile geçen TİHA, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde ilk uçuşunu da gerçekleştirdi. Sorunsuz bir şekilde tamamlanan uçuşun süresi kalkış ve iniş olarak 16 dakika içerisinde tamamlandı.

TİHA Hangi Görevlerde Kullanılacak?

Yerli ve milli bir insansız hava aracı olan TİHA, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra Jandarma ve Milli İstihbarat Teşkilatları tarafından kullanılabilecek. Ayrıca Ukrayna ile Katar’a da ihraç edilmesi planlanan TİHA diğer insansız hava araçlarına nazaran daha uzun ve daha geniş gövde yapısı ile oldukça dikkat çekmekte.

24 saat süresince havada kalabilecek bir özelliğe sahip olacak TİHA, yük taşıma kapasitesi ile de ön planda olacak. 20 metre uzunluğunda kanat açıklığı bulunan TİHA, 3 yedek sistemden oluşan oto pilot ile de yüksek güvenlikli bir uçuş imkanını da beraberinde sağlayacak. Ayrıca içerisine yerleştirilen kameralardan alınan verilerde kaydedilerek bilgi toplanabilmesi de sağlanmış olacak.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap