Haber

Akıllı Telefonların Zararları Nelerdir?

İnsanların zamanlarını nasıl kullandıkları her zaman çok önemlidir. Bu değerli zamanların yanında bir de kişilerin sağlıkları ön plana çıkar. Bu söz konusu olunca hem olumlu hem de olumsuz yanlar yavaş yavaş ortaya çıkar. Bunların yanında zamanı değerlendirmek için akıllı telefonlar devreye girer.

Daha önce bilgisayar, gazete, radyo, kamera, banka kartı vb. şeyleri ayrı ayrı kullanmak zorunda kaldığımız dönemler artık tamamen geride kalırken tüm bu sayılan nesnelerin yerini akıllı telefonlar aldı. Her gün daha da aşama kaydederek ilerleyen akıllı telefonların teknolojisine yetişmek bile artık zor hale geliyor. Bu cihazlar insanlara oldukça önemli zaman kazandırmanın yanında kolaylık imkanı da sunuyor.

İnsanların yapacakları alışverişten gidecekleri yolun bağlantısına kadar her şeyi akıllı telefonlar ile gerçekleştirebiliyoruz. Akıllı telefonların yararları kadar aslında insanlara zararları da bulunuyor. Fakat zamanımızın çoğunu bunlarla geçirdiğimiz için bazen hiçbir şeyin farkına varamıyoruz. Bugün akıllı telefonların doğurduğu zararların ciddiyetini daha iyi anlamak adına çeşitli araştırmalarda yapılmıştır. 2011 senesinin sonunda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği yaklaşık 6 milyar cep telefonu abonesi olduğunu söylemiş ve bununla birlikte her 100 kişiden 86’sın da akıllı cihazların olduğu saptanmıştı. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde şimdilerde bu rakam inanılmaz boyutlara kadar ulaştı.

Akıllı Telefonların Zararları

Akıllı telefonları kullanan kişilerde trafik kazası yapma riski oldukça fazladır. Bu sadece araba sürenler için değil yayalar için de ayrı problemleri beraberinde getirir. Akıllı telefonlar göz sağlığı açısından da zararlıdır. Aşırı ekran parlaklığı ve uzun süre ekrana bakmak gözleri son derece yorgun ve bitkin düşürür. Vücudu radyo dalgalarına maruz bırakan akıllı telefonlar uzun süreli telefon konuşmaları sonrasında insan beyni üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir.

Bu yüzden SAR değeri düşük telefonlar her zaman tercih edilmelidir. Akıllı telefonların çocuklar üzerindeki her zaman daha çok olmuştur. Uzun süre radyo dalgalarına maruz kalmamaları gerekmektedir. Okul çağındaki çocuklarında öğrenimleri aksamayacak şekilde bunlara izin verilebilir. Akıllı telefonların her zaman mikrop barındırdıkları bilinmektedir. Akıllı telefonlara daha çok zaman ayırmak sosyolojik gibi sorunlarında beraberinde getirir. Telefonlara bağlı kalarak insanlar ile olan ikili iletişimleri kaybetmemek lazımdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu