1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Akıllı Telefonların Ömrünü Uzatmak için Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler
Akıllı Telefonların Ömrünü Uzatmak için Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı Telefonların Ömrünü Uzatmak için Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Günümüz iletişim anlayışının en temel ve en yaygın cihazlarından akıllı telefonlar, ne kadar sık kullanımına aldansak da aslında oldukça hassas cihazlardır. Cep telefonlarımıza ne denli alıştığımızı ve ne kadar büyük bütçeler ayırdığımızı düşünürsek minimum 3-4 sene kullanmayı istememiz kadar doğal bir durum yoktur. Ancak bazı kullanıcı hataları nedeniyle telefonun ömrü kısalmakta ve akıllı telefonların ömrünü uzatmak için bazı ipuçlarının önemi olmaktadır. Akıllı telefonlarınızın ömrünü uzatmanızı sağlayacak bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzun Ömrünü Uzatacak Yöntemler Nelerdir?

Telefonun pil ömrünü uzatmak gibi kullanım ömrünü de uzatmak için bazı basit ancak önemli konularda dikkatli olmak gerekmektedir.

Telefonu Şarj Olduğunda Çıkarmak

Telefon kullanıcıları genelde telefonunun şarj seviyesini kontrol etmeden şart etmekte, hatta  bazıları gece şarja taktığı telefonunu sabah prizden ayırmaktadır. Ancak telefon tamamen şarj olduğunda fazla beklemesine izin vermeden elektrik bağlantısından kesilmeli ve bataryanın daha fazla zorlanarak ısınmasını engellemek gerekmektedir.

Telefonu Aralıkla Kapatmak

Günlük işlerimizin yoğunluğu arasında telefonumumuzu daima erişe açık kılmak adına kapatmadan sürekli tekrar tekrar şarj ediyoruz. Ancak telefonlarımızı hiç ara vermeden kullanmak hızlıca yıpranmalarına neden olur. Telefonumuzun kesinlikle uzun yıllar kullanılması için yer yer kapatarak dinlenmesini sağlamak gerekiyor. Telefonun ömrünü uzatmak için gün içinde yalnızca yarım saat kapalı kalmasını sağlamak dahi oldukça etkili olacaktır.

Telefonu Serin Yerde Saklamak

Bizler telefonları sürekli olarak kullanmakta ancak biz kılıflardan dolayı fark etmesek de bu telefonların ısınmasına neden olmaktadır. Telefonu kullanılmadığı zamanlarda serin yerlerde ve sıcak olmayan zeminler üzerinde tutmak ısınmadan kaynaklı hasarları engelleyecektir.

Telefonda Kullanılmayan Uygulamaları Silmek

Telefonda aynı anda birden fazla uygulamanın açık olması oldukça normaldir; oyunlar, mailler, sosyal medya uygulamaları... Ancak telefonda aynı anda fazladan uygulamaların arka planda çalışıyor olması telefon için oldukça yorucu olmakta ve uygulamaları sırayla, teker teker kullanmaksa bu yoruculuğu büyük ölçüde azaltmaktadır.

Telefona Uygun Uygulamaları Kullanmak

Her telefonun kendi hafıza ve işletim kapasitesi mevcut olmakta, pek çok kullanıcı telefonu alırken dikkat ettiği bu özellikleri ne yazık ki kullanım aşamasında göz ardı etmektedir. Ancak siz de telefona fazladan yük bindirmemek ve akıllı telefonların kullanım süresini uzatmak için SD kart ile telefonunuzda yer açabilir ve harici belleğin zorlanmasını önleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.