Akciğer Sertleşmesinin Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

NAVİGASYONAkciğer Sertleşmesi(idiopatik pulmoner fibrozis) nedir?Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) belirtileri nelerdir?Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) tanı yöntemleri nelerdir?Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) risk faktörleri nelerdir?Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) tedavi yöntemleri nelerdir? Akciğer Sertleşmesi(idiopatik pulmoner fibrozis) nedir? Kısaca İPF olarak adlandırılan bu hastalık, akciğer dokusunun sertleşmesine yol açan ve hastanın nefes almasını güçleştiren ilerleyici bir akciğer rahatsızlığıdır. […]

28.01.2019 - 23:56
29.01.2019 - 0:04
Yorum Yap
4 dk okuma süresi
İdiopatik pulmoner fibrozis ya da İPF hastalığının sebebi bilinmeyen, hızlı bir ilerleme grafiği bulunan geri dönüşümü olmayan bir hastalıktır. Hastalık akciğerde yer alan alveol adı verilen özel hava keseciklerinin kalınlaşmasına yol açarak, zamanla kana daha az oksijen ulaşmasına sebep olur. Ancak bu durumun ortaya çıkmasına birden fazla durum yol açabilir. Çoğunlukla ileri yaşla ortaya çıkan İPF, solunum yolu hastalıkları ile çok benzer semptomlar ortaya çıkarır.

Akciğer Sertleşmesi(idiopatik pulmoner fibrozis) nedir?

Kısaca İPF olarak adlandırılan bu hastalık, akciğer dokusunun sertleşmesine yol açan ve hastanın nefes almasını güçleştiren ilerleyici bir akciğer rahatsızlığıdır. Hastaların bazılarında çok hızlı bir şekilde ilerleme gösterirken, bazı hastalarda yaşanan belirtiler yavaş bir seyir izlemektedir. Hastalığın en önemli durumu ise solunum yetmezliğine sebep olmasıdır.

Akciğer Sertleşmesi Hastalığı tanısında akciğer tomografisinin yanı sıra akciğerlerin durumunun görülmesi için X-ray görüntüleme sistemlerinden de yararlanılmaktadır.

Akciğer Sertleşmesi(idiopatik pulmoner fibrozis) belirtileri nelerdir?

İPF’nin ilk evresinde gösterdiği belirtiler şu şekildedir:

 • Balgam görülmeyen inatçı öksürük durumu,
 • Günlük aktiviteler esnasında dahi ortaya çıkan nefes darlığı,
 • Manşet raller seslerinin duyulması

ortaya çıkan ilk evre belirtileridir. Ancak hastalık ilerlediği müddetçe belirtiler hızlanarak şiddetini arttırır. Bu durumda görülen belirtileri ise şu şekildedir;

 • Dinlenirken bile görülen nefes almada zorlanma,
 • Mevcut kuru öksürüğün daha şiddetli bir hal alıp, öksürük krizlerine dönüşmesi,
 • Kolayca yapılabilen aktivitelerde bile yaşanan yorulma ve zorlanmalar,
 • El parmaklarında bir süre sonra ortaya çıkan çomaklaşma ya da diğer bir adıyla clubbing durumu,
 • Kan içerisinde mevcut oksijen saturasyonunun düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baygınlık ve uyku hali.

bu belirtiler ise İPF’nin ileri derecede gösterdiği belirtiler olarak gösterilmektedir. Ve mutlaka tedavi olunması gerekmektedir.

Akciğerlerde tipik İdiopatik Pulmoner Fibrozis görüntüsü.

İdiopatik pulmoner fibrozis hastalığının en belirgin semptomları, kuru öksürük, çabuk yorulma, nefes almada zorluk, yarı uyuma halidir.

Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) tanı yöntemleri nelerdir?

Akciğer sertleşmesi hastalığının ya da bilimsel olarak adlandırılan İdiopatik Pulmoner Fibrozis hastalığının en belirgin tanı yöntemi akciğer tomografisi ile ortaya konmaktadır. Tomografi sonucunda bu hastalık için belirgin bir hastalık görüntüsü mevcut olup, bu durumun başka bir hastalığın tanısında belirleyici olmaması nedeniyle başka bir tanı yöntemine ihtiyaç duymadan hastalığın tanısı konabilmektedir. Ancak tomografi ile belirgin bir görüntü elde edilemiyorsa eğer o zaman akciğer biyopsisi alınarak tanı konabilir. Haastalığın mevcut durumunun ne şiddette olduğu ise solunum testleri ve yapılan efor testleri ile ortaya konur.

Akciğer sertleşmesi hastalığının ya da bilimsel olarak adlandırılan İdiopatik Pulmoner Fibrozis hastalığının en belirgin tanı yöntemi akciğer tomografisi ile ortaya konmaktadır.

Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) risk faktörleri nelerdir?

Akciğer sertleşmesi hastalığının bir çok risk faktörü bulunmaktadır. Bunların en belirgin olanları ise şu şekildedir;

 • İleri yaş,
 • Sigara kullanımı,
 • Akciğer kapasitesinin atıl bırakılması,
 • Akciğer hastalıkları,

bilinen ve bu hastalığa sebep olma ihtimalini yükselten risk faktörleri olarak gösterilmektedir.

Akciğer tomografisi, akciğer sertleşmesinin tanısının konabilmesi için en önemli tanı yöntemidir.

Akciğer Sertleşmesi(idiopatik pulmoner fibrozis) tedavi yöntemleri nelerdir?

İleri yaşla beraber solunum fonksiyonlarında yaşa bağlı azalmalar meydana gelir. İPF durumunda ise bu doğal fonksiyon azalışında artış görülür. Ancak İPF hastalığının içinde bulunduğumuz yüzyılda kesin bir tedavisi bulunmamış olup, yapılan tedavilerin tamamına yakını semptomatik tedavileri kapsamaktadır. İPF hastalığının tedavi protokolleri arasında yerini alan en güncel yaklaşım ise belli etken maddelerin kullanımına bağlı olarak belirtilerin azaltılması ve hastalığın gelişim hızının yavaşlatılmasına yönelik olmaktadır. Ancak hastalığın şiddetine ve yetmezliğin durumuna göre akciğer nakli de tedavi protokolleri arasında yer almaktadır.

Hastalığın mevcut durumunun ilerlemesinin önüne geçilmesinde, hastanın hayat kalitesini arttırması önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda hastanın, yaşam tarzını, beslenme düzenini ve hayat planını yeniden gözden geçirmesi, bu konuda uzmanlardan destek alması gerekmektedir. Özellikle sigara kullanımı varsa bunun kontrollü bir şekilde bırakılması, duman olan her türlü alandan da uzak durulması gerekmektedir.

Semptomlar içerisinde yer alan, inatçı öksürüğün doğal yöntemlerle tedavisinde çeşitli uygulamalar mevcuttur. Ancak hastalığın akıbeti için yeni bir şey almadan ya da kullanmadan önce mutlaka konuyla ilgili bilgi almak için doktorunuza danışmalı, uygun gördüğü taktirde doğal yöntemleri uygulamalısınız.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Kadriye 2 ay önce

Annemde bu hastalık var Allah düşmanımın bile başına vermesin.Öksuruk krizleri oluyor çok acı çekiyor

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim