1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Akciğer Sertleşmesinin Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Akciğer Sertleşmesinin Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer Sertleşmesinin Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

A+A-

[bilgikutusu text="İdiopatik pulmoner fibrozis ya da İPF hastalığının sebebi bilinmeyen, hızlı bir ilerleme grafiği bulunan geri dönüşümü olmayan bir hastalıktır.  Hastalık akciğerde yer alan alveol adı verilen özel hava keseciklerinin kalınlaşmasına yol açarak, zamanla kana daha az oksijen ulaşmasına sebep olur. Ancak bu durumun ortaya çıkmasına birden fazla durum yol açabilir. Çoğunlukla ileri yaşla ortaya çıkan İPF, solunum yolu hastalıkları ile çok benzer semptomlar ortaya çıkarır." tur="info"]

Akciğer Sertleşmesi(idiopatik pulmoner fibrozis) nedir?

Kısaca İPF olarak adlandırılan bu hastalık, akciğer dokusunun sertleşmesine yol açan ve hastanın  nefes almasını güçleştiren ilerleyici bir akciğer rahatsızlığıdır. Hastaların bazılarında çok hızlı bir şekilde ilerleme gösterirken, bazı hastalarda yaşanan belirtiler yavaş bir seyir izlemektedir. Hastalığın en önemli durumu ise solunum yetmezliğine sebep olmasıdır.

Akciğer Sertleşmesi (idiopatik pulmoner fibrozis) tedavi yöntemleri nelerdir?

İleri yaşla beraber solunum fonksiyonlarında yaşa bağlı azalmalar meydana gelir. İPF durumunda ise bu doğal fonksiyon azalışında artış görülür. Ancak İPF hastalığının içinde bulunduğumuz yüzyılda kesin bir tedavisi bulunmamış olup, yapılan tedavilerin tamamına yakını semptomatik tedavileri kapsamaktadır. İPF hastalığının tedavi protokolleri arasında yerini alan en güncel yaklaşım ise belli etken maddelerin kullanımına bağlı olarak belirtilerin azaltılması ve hastalığın gelişim hızının yavaşlatılmasına yönelik olmaktadır. Ancak hastalığın şiddetine ve yetmezliğin durumuna göre akciğer nakli de tedavi protokolleri arasında yer almaktadır.

Hastalığın mevcut durumunun ilerlemesinin önüne geçilmesinde, hastanın hayat kalitesini arttırması önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda hastanın, yaşam tarzını, beslenme düzenini ve hayat planını yeniden gözden geçirmesi, bu konuda uzmanlardan destek alması gerekmektedir. Özellikle sigara kullanımı varsa bunun kontrollü bir şekilde bırakılması, duman olan her türlü alandan da uzak durulması gerekmektedir.

Semptomlar içerisinde yer alan, inatçı öksürüğün doğal yöntemlerle tedavisinde çeşitli uygulamalar mevcuttur. Ancak hastalığın akıbeti için yeni bir şey almadan ya da kullanmadan önce mutlaka konuyla ilgili bilgi almak için doktorunuza danışmalı, uygun gördüğü taktirde doğal yöntemleri uygulamalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum