Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Heba Edilecek Bir Konu Değil

Son Güncelleme:
 Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Heba Edilecek Bir Konu Değil

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halk tarafından doğrudan seçilmesi ile hayata geçirilmişti. Ak Parti grup başkanvekili Bülent Turan son dönemlerde başkanlık sistemi ile ilgili yapılan eleştiriler hakkında konuştu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bir dayatmadan değil ihtiyaçtan doğduğunu belirten Turan, sistemin yapılan referandum sonrasında millet iradesinin esas alınarak hayata geçirildiğini söyledi. Yeni sistemin Türkiye’nin yürüyüşüne güç kattığını ve tamamen halk kazanımı olduğunu dile getiren Turan, dünyada halkların hiçbir demokratik kazanımı geri vermediğini söyledi.

Eksik ve Aksaklık Varsa Gereken Adımlar Atılır

Turan, dünyanın evirildiği ve dengelerin yeniden belirlendiği bir dönemde olunduğuna dikkat çekerek bu dönemi iyi okumak ve bu doğrultuda hamleler yapmak gerektiğini söyledi. Daha önce muhalefet kanadından “cumhurbaşkanını halk seçmeli” şeklinde çağrılar olduğunu hatırlatan Turan,  bütün bunların göz önünde bulundurularak bu adımın ihtiyaçtan dolayı atıldığını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 1 yıldan bu yana devam ettiğini belirten Turan, bu süreçteki tecrübelerin ve uygulamaların masaya yatırılarak gerekli adımların güçlü bir irade ile olabileceğini dile getirdi.

Yeni Sistem Hızlı Karar Alabiliyor

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bazı grupların iddia ettiği gibi tıkanıklık getiren bir sistem olmadığını belirten Turan, aksine bu sistemde daha hızlı karar alınabildiğini ve yeniliklere daha hızlı adapte olma bildiğini ifade etti. Son günlerde gündeme gelen eski sisteme dönme taleplerinin tamamen art niyetli olduğunu iddia eden Turan, bu durumu bazı kesimlerin gündem oluşturma çabaları olarak nitelendirdi. Eski sistemin eskide kaldığını söyleyen Turan, yeni sistemde revize yapmanın her zaman mümkün olduğunu ve aynı zamanda sistem tartışmalarından önce uygulamada risk almayan ve geçiş sürecinin hakkını vermeyen, yeni sürece ayak uydurmayan, bürokrasi ve siyasetçilerin kendini değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48
Hava ve demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu HES koduyla alınacak
25 05 2020 - 14:17
Cübbeli Ahmet Hoca namaz provokasyonu yapan Alparslan Kuytul’a tepki gösterdi
23 05 2020 - 19:38
Habertürk’te gaz çıkarma vakalarına yenisi eklendi! Veyis Ateş’in programında oldu
22 05 2020 - 10:26
İstanbul’dan çıkışlar için seyahat izni 3-4 Haziran tarihlerinde gelecek
22 05 2020 - 09:54
65 yaş ve üzeri seyahat izin belgesi başvurusunda 30 bin kişiye onay çıktı
21 05 2020 - 15:19