1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Heba Edilecek Bir Konu Değil
Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Heba Edilecek Bir Konu Değil

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Heba Edilecek Bir Konu Değil

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, son dönemlerde başkanlık sistemi hakkında yapılan eleştirilere yanıt vererek yeni sistemde her zaman revizenin mümkün olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin siyasi kavga ve gereksiz polemiklere heba edilecek bir konu olmadığını belirten Turan, 1 yıllık süreçteki tecrübe ve uygulamalarının değerlendirilmesi sonucunda gereken adımların atılabileceğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halk tarafından doğrudan seçilmesi ile hayata geçirilmişti. Ak Parti grup başkanvekili Bülent Turan son dönemlerde başkanlık sistemi ile ilgili yapılan eleştiriler hakkında konuştu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bir dayatmadan değil ihtiyaçtan doğduğunu belirten Turan, sistemin yapılan referandum sonrasında millet iradesinin esas alınarak hayata geçirildiğini söyledi. Yeni sistemin Türkiye'nin yürüyüşüne güç kattığını ve tamamen halk kazanımı olduğunu dile getiren Turan, dünyada halkların hiçbir demokratik kazanımı geri vermediğini söyledi.

Eksik ve Aksaklık Varsa Gereken Adımlar Atılır

Turan, dünyanın evirildiği ve dengelerin yeniden belirlendiği bir dönemde olunduğuna dikkat çekerek bu dönemi iyi okumak ve bu doğrultuda hamleler yapmak gerektiğini söyledi. Daha önce muhalefet kanadından “cumhurbaşkanını halk seçmeli” şeklinde çağrılar olduğunu hatırlatan Turan,  bütün bunların göz önünde bulundurularak bu adımın ihtiyaçtan dolayı atıldığını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 1 yıldan bu yana devam ettiğini belirten Turan, bu süreçteki tecrübelerin ve uygulamaların masaya yatırılarak gerekli adımların güçlü bir irade ile olabileceğini dile getirdi.

Yeni Sistem Hızlı Karar Alabiliyor

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bazı grupların iddia ettiği gibi tıkanıklık getiren bir sistem olmadığını belirten Turan, aksine bu sistemde daha hızlı karar alınabildiğini ve yeniliklere daha hızlı adapte olma bildiğini ifade etti. Son günlerde gündeme gelen eski sisteme dönme taleplerinin tamamen art niyetli olduğunu iddia eden Turan, bu durumu bazı kesimlerin gündem oluşturma çabaları olarak nitelendirdi. Eski sistemin eskide kaldığını söyleyen Turan, yeni sistemde revize yapmanın her zaman mümkün olduğunu ve aynı zamanda sistem tartışmalarından önce uygulamada risk almayan ve geçiş sürecinin hakkını vermeyen, yeni sürece ayak uydurmayan, bürokrasi ve siyasetçilerin kendini değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.