Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Airbus COVID-19 sebebiyle ilk çeyrekte 419 milyon euro zarar etti

Son Güncelleme:
 Airbus COVID-19 sebebiyle ilk çeyrekte 419 milyon euro zarar etti

Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus, yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan krizden en çok etkilenen sektörlerden birisinin de havacılık ve endüstri şirketi olduğunu belirtti. Yılın ilk çeyreğiyle ilgili raporlarını yayımlayan şirket, ilk 3 ayda 419 milyon Euro zarar ettiklerini açıkladı.

Dünyanın en büyük uçak üreticisi şirketlerinden birisi olan Airbus, koronavirüs salgını dönemindeki krizlerden dolayı şirket içindeki en büyük ekonomik krizlerinden birini geçiriyor. Şirket, 2020’nin ilk çeyreği için açıkladığı sonuçlarda toplamda 419 milyon Euro zarar ettiğini duyurdu. Airbus şirketinin genel müdür Guillaume Faury, “Airbus, havacılık endüstrisinin şimdiye kadar gördüğü en büyük kriz tarafından vuruldu” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Koronavirüs nedeniyle dünya çapında yaşanan uçuş yasakları, uçuş kısıtlamaları nedeniyle pek çok havacılık şirketi ekonomik olarak çok büyük zorluklar yaşıyor. Birçok şirketin çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak zorunda kalan şirketler, şirketin iflasını istememek için çeşitli yerlerden toplam değeri milyarlarca dolar olan ekonomik yardım kredisi talep ettiler. Faury, yaşanan bu krizin yalnızca başlangıç olduğunu belirterek daha da büyük ekonomik zararlarla karşılacaklarını iletti.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyas %15’lik geliş düşüşü kaydeden Airbus, ticari uçak teslimatlarında ise 162 olan sayının 122’ye gerilediğini belirtti. Koronavirüs nedeniyle uçuşlarını gerçekleştiremeyen firmalar, mevcut uçaklarını karada koruma altına almak zorunda kaldılar. Yeni uçak siparişlerini ise ertelediler. Rakip şirket olan Boeing şirketi de benzeri süreçten geçiyor gibi görünüyor.

Airbus’ın CEO’su, “Airbus’ın geleceğini korumak için bir dizi önlem uyguluyoruz. Bu salgınla birlikte yaşamayı öğrenerek yolcuların hava yolculuğuna yeniden güvenmeleri için endüstrinin kalanıyla birlikte çalışmalıyız.” şeklinde açıklama yaptı.


Avatar

Blog ve forum dünyasıyla erken yaşta tanışan yazar, uzun bir süredir hayatına blog yazarı olarak devam ediyor. Espor içerik editörlüğü de yapan yazar.

İlgili Yazılar
Güncel altın fiyatları 7 Ağustos 2020! Altın bugün ne kadar oldu?
7 08 2020 - 10:49
Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu? Bedelli askerlik ücreti 2020
5 08 2020 - 12:44
Temmuz ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri ne zaman yatırılacak?
20 07 2020 - 10:48
Kurbanlık büyükbaş hayvan canlı kilo fiyatı 2020! Büyükbaş kurbanlık ne kadar?
19 07 2020 - 14:54
16 Temmuz evde bakım maaşı yatan iller 2020! Evde bakım maaşı sorgulama ekranı
16 07 2020 - 11:44
14 Temmuz evde bakım maaşı yatan iller! Zamlı evde bakım parası ne kadar oldu?
14 07 2020 - 10:23
Yorum Yap