Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ahşap Parkeleri Parlatmanın Yolları

Son Güncelleme:
 Ahşap Parkeleri Parlatmanın Yolları

Zamana yenik düşerek çizilen, matlaşan ve rengini kaybeden parkeler evin tüm yapısını değiştirebilir. Evin zemini, diğer tüm dekorları ön plana çıkarmasıyla oldukça önemlidir. Bu nedenle evinde ilk günkü cazibeyi devam ettirmek isteyenler için hazırladığımız ahşap parke parlatma rehberi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

ahşap parke parlatma

Ahşap Zemin Parlatma

Ahşap Zemini Parlatmak için Ne Kullanılır?

Marketler ahşabı parlatmak için satın alabileceğimiz birçok ürün görmeniz mümkündür. Hatta balmumu gibi eski usul birçok ürün hala bu amaçla satışına devam edilen ürünlerdendir. Ancak evinizde özenle seçilmiş bu özel malzemeyi etkili bir şekilde parlatmak için farklı yöntemler denemeniz gerekmektedir.

Zemininin hangi maddeden yapıldığını bilmek doğru ürünü tercih etmek için önemlidir. Örneğin cilalanmış ahşap parkeyi parlatmak için sıvı balmumu ya da sıvı yağ kullanılabilir. Bu ürünler muşamba veya mantar kaplı zeminlerde de kullanılabilir. Ancak vinil ya da üretan kaplı cilasız ahşap zeminlerde balmumu kullanmak sakıncalı olacaktır. Mantar, muşamba ya da cila kaplı zeminlerde su bazlı silikon cilalar tercih edilebilir. Muşamba, beton, cilalı ahşap ve mantar için mum macun kullanılabilirken bu macun türü üretan ya da vinil kaplı zeminler için tercih edilmemelidir.

Ahşap Zemini Parlatmak için Çözüm Yolları

Sıvı Balmumu ve Yağ

Bu işlemi uygulamak için öncelikle zemini olabildiğince iyi bir şekilde tozdan ve kirden arındırın. Yumuşak ve pamuklu bir tür bez bulun ve bu bezi balmumuyla ıslatıp zemini bununla silin. Zemin kuruduğunda cilalayın ve geriye sadece vernikli görünümün kaldığını görün. Parkeleri partlama yöntemleri içerisinde en etkililerden biri olan balmumundan mutlaka memnun kalacaksınız.

ahşap parke parlatma

Ahşap Parke Parlatma

Su Bazlı Silikon Ahşap Cilası

Ahşap zemini iyice süpürüp silin, temiz bir bez yardımıyla ciladan üzerine sürün. Cilayı sürerken kabarcıklar oluşmamasına dikkat etmeniz ve oldukça ince bir tabaka halinde uygulamanız oldukça önemlidir. Cila kuruduğu zaman parke parlatma işleminiz başarıya ulaşmış demektir. Zemini tekrar temiz bir bez yardımıyla silmeyi unutmayın. Eğer bir kat daha cila kullanma gereksinimini duyuyorsanız ilk cilanın tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

Mum Macun

Zemini iyice silip süpürdükten sonra yumuşak bir havluyu ıslatın. Nemli beze mum macunu paketin üzerinde yazanları aynen takip ederek uygulayın. Zemine macunu sürdükten sonra kurumasını bekleyip ardından yine havluyla parlamasını sağlayın. Zemindeki bulanık görüntünün macunun kuruduğu anlamına geldiğini unutmayın.

ahşap parke parlatma

Ahşap Parke Parlatma Karışımı

Zemin Parlatmak için Ev Yapımı Tarif

Eğer zemin parlatmak için tarif arıyor, yani evinizi yine ev yapımı ürünlerle parlatmak istiyorsanız bunun da çözümü vardır. Bunun için ana malzeme olarak terabentin ve balmumu şeklinde iki yağlı malzeme kullanacağız. Bu karışım sayesinde ahşap mobilya parlatma da yapabileceğiniz eklemek gereklidir.

Çeyrek su bardağı rendelenmiş balmumunu bir tencere içine yerleştirin ve ocakta benmari usulüyle eritin. Sıvılaşan balmumu içerisine yarım su bardağı terebentini ağır ağır ilave etmeye başlayın. Karışım homojen bir hal alınca altını kapatıp ocaktan alın. Karışım oda sıcaklığına geldiğinde ağzı kapalı bir kaba alın ve iyice temizlediğinizden emin olduğunuz ahşap zemine karışımı dilediğiniz zaman uygulayın. Eğer kokusu sizi rahatsız ederse içerisinde esansiyel yağlarla hoş bir koku verebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sevgililer Günü İçin Romantik Tırnak ve Oje Önerileri
13 02 2020 - 13:12
Cilt Lekelerine İyi Gelen Limon ve Domates Maskesi Yapılışı
10 02 2020 - 18:12
2020 Gelinlik Modası ve En Yeni Gelinlik Trendleri
2 02 2020 - 18:24
Hem Sivilcelere Çözüm Hem De Yaşlanma Karşıtı Yumurta Sarısı Maskesi
2 02 2020 - 17:41
Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Ve Etkili Yöntemler
1 02 2020 - 15:10
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Yorum Yap