Haber

Ağzı Dar Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir?

Yağ şişelerini aylarca kullanıyoruz ve içi yapış yapış yağ doluyor. Hatta bazen öyle bir duruma geliyor ki her yeri kaplayan yağ nedeniyle yağ şişelerinin ağzı bile tıkanabiliyor. Peki, bu durumda yağlardan nasıl kurtulursunuz?

Eğer evde yağ şişesi temizleme konusunda muzdaripseniz bugün sizlere harika önerilerimiz var. Bundan sonra sürekli yeni yağ şişesi almak zorunda kalmayacaksınız. Daha önce temizlik konusunda aklından bile geçirme yediğiniz birkaç basit malzeme ile şişelerde bulunan o yatalım notlarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Hadi buyurun yağ şişesi nasıl temizlenir birlikte öğrenelim…

Kahve Telvesi ile Yağ Şişesi Temizleme

Yağ şişesi temizleme konusunda belki de daha önce hiç duymadığınız çok ilginç bir yöntemle başlayalım. Kahve telvesi ile yağ şişesi temizlenir mi demeyin, hem de çok güzel temizlenir. Filtre kahve Türk kahvesi ya da espresso fark etmez kahve içtikten sonra sakın kalan telveleri yıkayıp atmayın. Çünkü onları yağ şişelerini temizlemek konusunda değerlendirebilirsiniz. 1/2 su bardağı su ile yarım çay bardağı kahve telvesinde karıştırın içerisi yağ kirleri ile dolu olan şişenin içerisine bu karışımı bir huni yardımıyla aktarım. Daha sonra yağ şişesinin ağzını elinizde kapatarak sobanın başında güzelce çalkalayın. Yağ şişesinin içinde yapışık kalan yağ lekeleri telvelerin türlü yapısı sayesinde kısa sürede çözülür. Çalkalama işi bittikten sonra şişeyi bol suyla güzel bir şekilde durulayın. İçerisindeki kahve tanelerinin tamamen temiz olduğundan emin olduktan sonra şişeyi kurutun ve yeniden kullanın.

Sirke ile Yağ Şişesi Temizleme

Bir önceki maddeye göre şu anda daha kolay bir temizleme yöntemi ile yeniden karşınızdayız. Bol miktarda antiseptik içeren bir numaralı doğal temizlik malzemesi olan sirke yağ şişesi temizleme konusunda da oldukça etkili. İstediğiniz sirke türünü seçerek yağ şişelerini kolayca temizleyebilirsiniz.

Bir su bardağı su ile bir çay bardağı sirke den olan karışımı bir huni yardımıyla yağ şişesinin içerisine aktarın. İsterseniz suyu sıcak olarak da kullanabilirsiniz bu sayede karışımın etkisi artacaktır. Daha sonra şişenin ağzını parmağınızla kapatarak bütün yüzeylere sirkenin çarpması için iyice çalkalayın. Sıcak su kullandığınız karışımı soğuyana kadar cam şişenin içerisinde bekletebilir daha sonra durularak tamamen kalıntılardan kurtulabilirsiniz.

Karbonat Ya da Kaya Tuzu ile Yağ Şişesi Temizleme

Karbonat da aynı sirke gibi doğal temizlik malzemeleri konusunda en büyük yardımcımız. Yağ şişelerini temizlemek konusunda karbonattan ve Kaya tuzundan da yardım alabilirsiniz. Evinizde kaya tuzu yoksa onun yerine sofra tuzu kullanmakta mümkün.

Karışımı hazırlamak için bir yemek kaşığı karbonat sofra tuzu ya da Kaya tuzunu bir şişenin içerisine aktarın. Daha sonra şişen izin büyüklüğüne göre en az 2 su bardağı olacak şekilde su ilave edin. Yarış işiniz çok kirli ise karışımın içerisine bir miktar sirkede ekleyebilirsiniz.

Karışımı dışarıda hazırla duysanız yine bir huni yardımıyla şişenin içerisine aktarım ve çalkalayın. Çalkalamanın sonunda yağ şişesinin temizlendiğini göreceksiniz hemen durulayıp kurulayarak kullanabilirsiniz.

Limon İle Yağ Şişesi Temizleme

Sirke gibi limon da temizlik konusunda oldukça etkili. Sirke yönteminde olduğu gibi limon yağı şişesi temizleme yönteminde de 1 adet bol sulu limonata ağzı olacak şekilde sıkın ve bir bir buçuk su bardağı kadar su ile karıştırın. Suyun sıcak olmasına dikkat edin ve karışımı hemen şişenin içerisine aktararak çalkalayın. Büyük bir yağ şişesi kullanıyorsanız limon ve sıcak su miktarını arttırabilirsiniz. İsterseniz çalkalamadan önce karışımı soğuyana kadar şişede bekletebilir daha sonra çalkalayabilirsiniz.

Pirinç ile Yağ Şişesi Temizleme

Pirinç yardımıyla da ağzı dar cam şişeleri temizleyebilirsiniz. Cam şişenin içerisine beşte birini dolduracak kadar pirinç ilave edin ve daha sonra biraz bulaşık deterjanı ekleyerek şişeyi çalkalayarak kadar boşluk bırakacak şekilde su doldurun. Sonra da cam şişenin içerisindeki pirinçler her yere değecek şekilde iyice çalkalayın ve şişenizi durulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu