Haber

Ağrı Tespitinde Yeni Buluş

Avustralyalı bilim adamlarından meydana gelen özel bir ekip araştırmalarının sonucunda, kronik ağrıları belirlemeyi sağlayan dünyada bir ilk olan kan testini ortaya çıkararak tıpta adeta bir devrim etkisi meydana getirecek mükemmel bir başarıya adım attı. Hayata geçecek olan bu kan testi sayesinde hücrelerde meydana gelebilecek olan renk değişikliklerini anında saptayabilen kan tahlili ile doktorlar, ağrının nedenini ve  ağrının şiddetini doğru bir şekilde saptayacak.

Yani, bu kan testi mucitlerinden nörolog Mark Hutchinson’ın söylediğine göre, bu kan testi, hastaların özellikle de yatalak hastalarla kronik ağrı duyumu yaşayan hastaların neden ağrı yaşadıklarını ve ağrının kaynağının ne düzeyde olduğunu kolay bir kan testi sonucuyla ortaya çıkaracak. Bu testin sağladığı bir diğer yarar ise uzmanların ilaç yazma konusunda da doğru bir rehberliğe sahip olmasını sağlayacak.

Avrupalı bilim insanları tarafından bulunan bu mucize kan testinin adı PainHS olup yaklaşık olarak 18 ay içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanılacağı bildirildi. Bu yeni özellik özellikle iletişim yeteneği olmayan ve yatalak özelliğe sahip olan hastaların işlerini çok kolaylaştıracak.

Ağrı Tespitinde Yeni Buluş

Ağrı Mekanizması Nedir?

Ağrı duyusu, uyaranları beyin içerisinde hem duyusal olarak hem de ilgili bölümlere aynı süre içerisinde ulaştırılmakta ve özel bir deneyim biçimi olarak sinir sistemi üzerinde kayıt altına alınmaktadır. Bu duyum bir eylem veya durumla karşılaştırılarak  deneyim olarak kayıt altına alınması, sinir sistemi algısal ve de hissiyat şeklinde benzer durumlarla ilişkilendirildiği zaman, ağrıyı koruyucu mekanizma olarak doğrudan devreye sokacaktır.

Ağrı Tespitinde Yeni Buluş

Doğum anından yetişkinliğe kadar ulaşan yaşadığımız bütün ağrılı tecrübeyi sinir sistemimiz çeşitli durumlara karşı daha fazla dikkatli olma konusunda adeta bizi eğitir. Sinir sistemi bu sayede sadece yaralanma esnasında değil yaralanmaya sebep olabilecek bütün durumlar karşısında da şiddetli duyarlılık ve de hassasiyet kazandırır. Yaşanan deneyimlerin sonrasında ağrı; bedeni korumak adına tetikte bekleyen özel bir alarm mekanizması olur. Ağrı hissi sinir sistemi içerisinde esas olarak 3 temel durumda hemen uyarı verir:

1. Yaralanma durumu olduğunda,

2. Yaralanma meydana getirecek durumlara yaklaşıldığında,

3. Daha önce herhangi bir ağrı  duyumu oluşturan olaylara yaklaşıldığında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu