1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ
Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

A+A-

Ağrı, bir yaralanmadan kaynaklanan akut ağrı, gerilmiş kas veya cerrahi iyileşme, kronik bir hastalığın veya geçmişte yanlış şekilde iyileşmiş bir yaranın sonucu olarak kronik ağrı gibi birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Ağrıya neden olan en yaygın sebeplerden bazıları; kötü duruş, rahatsız edici yatak, obezite, ani hareketler, sinir hasarı veya omurganın doğal yaşlanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek sırt ve eklem ağrılarını içerebilir.

Akut ağrı genellikle kolay bir şekilde tedavi edilirken, kronik ağrı ise genellikle gizemli ve tedavisi çok zor olabilir. Acı ile yaşamak, yaşam kalitenizi etkileyebilir, sizi daha az aktif hale getirebilir ve sosyal ya da mutlu olma zamanlarınızı azaltan psikolojik bir boyutta olabilir. Bu durum, psikolojik veya fiziksel olsun, kronik ağrının kaynağını sık sık arttırabilen endişe ve depresyon ile sonuçlanabilir. Akut veya kronik ağrıdan muzdarip olanlar için, ağrı için uçucu yağların kullanılması mükemmel bir seçenektir ve oldukça az yan etkisi vardır. Aşağıdaki esansiyel yağların çoğu analjezik, yatıştırıcı, antienflamatuar ve iyileştirici özellikler içerir ve sadece ağrının giderilmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda ağrının altında yatan nedeni de iyileştirebilen özellikleri vardır.

Ağrı Kesici Esansiyel Yağlar

Ağrı için en iyi uçucu yağlardan bazıları mercanköşk, sandal ağacı, rezene, gül, bergamot, lavanta, ardıç, kış yeşili, acı biber ve karanfil yağlarıdır.

Acı Biber Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Bu esansiyel yağ, kapsaisin ve diğer anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir ve ağrıya karşı mücadelede güçlü bir müttefiktir. Araştırmalar ve resmi olmayan verilere göre bu yağ, artrit ağrıyı, akut ağrıyı, yaralanma ve sinir ağrılarını geçirmede etkili olduğunu göstermiştir.

Kullanım Şekli: Bu yağdan birkaç damla badem yağı gibi taşıyıcı bir yağa, sırt, dirsekler, dizler veya eller gibi vücudunuzdaki etkilenen bölgeye masaj yapmadan önce ekleyin.

Bergamot Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Sinir lifleri vücudun belirli bir yerinde hasar gördüğünde, ağrı çok acı verici olabilir ve birçok modern ağrı kesici ilaç rahatsızlığı tedavi edemez. Ancak Bergamot yağı araştırılmış ve hasar görmüş ya da kopmuş sinirlerin ağrısında etkili olduğu tespit edilmiştir.

Kullanım Şekli: Sıcak bir banyoya 10 damla bergamot yağı ekleyebilir, daha sonra 20-30 dakika küvette durabilirsiniz. Bu yöntem kronik, yaygın ağrı çekenler için çok etkilidir.

Karanfil yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Geçmişte, karanfil yağı cerrahi işlem sırasında uyuşturma ve analjezik özelliklere sahip olduğu için anestezi olarak kullanılmıştır. Bu yağı, uzun süreli hastalık belirtileri veya yaraların iyileşmesinin yanı sıra akut ağrıları yatıştırmak için de kullanabilirsiniz. Bu yağın hızlı etki yapması onu özellikle popüler yapar.

Nasıl Kullanılır: Karanfil yağının birkaç damlasını bir taşıyıcı yağ ile harmanlayabilir ve topikal olarak ağrı bölgesine uygulayabilirsiniz ya da birkaç damla doğrudan diş ağrısı gibi bir yaranın üzerine bastırabilirsiniz.

Sandal Ağacı Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Sandal ağacı yağının temel faydaları, spazmodik yapıları ve anti-enflamatuar özellikleridir. Bu, temel yaralanmalar olan akut ağrısı için etkili olmasa da, iskelet ve kas semptomlarının kronik ağrısı için mükemmel olabilir.

Kullanım Şekli: Konsantre doz için 2-3 damla ılık suya karıştırılır ve her sabah içilir. Daha hafif, ancak daha uzun süreli bir tedavi için, bu yağın bir kısmını bir oda difüzörüne ekleyin ve etkilerinden tüm gün yararlanın.

Gül Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Sedatif, analjezik ve indirgeme için son derece etkili olan gül yağı, anti-spazmodik özellikleri karın ağrısı ve kramp gibi ağrılar için oldukça etkilidir. Bu yağ, özellikle ağrılı adet krampları yaşayan kadınların yanı sıra gastrointestinal bozukluğu olan kişiler için de önerilir.

Nasıl Kullanılır: Hoş bir aromaya sahip gül yağı aynı anda hem canlandırıcı hem de yatıştırıcı olduğundan, bu yağın seyreltilmiş bir formunun topikal uygulaması aynı zamanda bir analjezik olarak da etkili olmasına rağmen, çoğu kişi bir difüzöre sadece gül yağı ekleyerek kullanmayı tercih eder.

Rezene Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Sinir ağrısı veya kronik iskelet / kas rahatsızlığı çeken insanlar için, rezene yağı kullanmanın kaslardaki gerginliği azalttığı ve spazlanma veya ağrıları önlediği gösterilmiştir. Fibromiyalji, artrit ve multipl skleroz hastaları için bu ilaç ağrının giderilmesi için mükemmeldir.

Nasıl Kullanılır:  Bu ağrılardan muzdarip birçok kişi bitki çayına birkaç damla rezene yağı damlatmayı ya da ılık suyla karıştırıp içmeyi tercih eder. Bu yağın solunması yaygın değildir, ancak baş ve midede lokalize olan ağrı için de kullanılabilir.

Mercanköşk Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Mercimek yağı, yatıştırıcı özellikleri için en iyi bilinen, mide, kaslar, eklemler ve sinir sistemindeki genel rahatsızlığı ve krampları azaltmak için mükemmeldir. Solunum, gastrointestinal, iskelet ve kardiyovasküler sistemlerde ağrıyı hafifletebilir.

Nasıl Kullanılır: Mercanköşk yağının topikal uygulamaları en yaygın olanıdır, çünkü hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırabilir veya bir cilt kremiyle harmanlayıp daha sonra ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz. Etkileri oldukça hızlı olabilir ve yağ gerektiğinde tekrar uygulanabilir.

Ardıç Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Bu esansiyel yağ, gastrointestinal ve boşaltım sistemlerinin ağrısını hafifletme kabiliyeti ile ünlüdür. Hemoroit rahatsızlığında birkaç yağ daha fazla tavsiye edilir, ancak ardıç yağı topikal olarak uygulandığında nevralji ve artrit ağrısını da tedavi edebilir.

Nasıl Kullanılır: Bu yağı kullanmanın en kolay yolu, ılık bir banyoya 5-10 damla ilave etmek ve sonra 20-30 dakika süreyle küvette beklemektir. Bu yöntem hemoroitin acısı ve rahatsızlığı ile çok etkili bir şekilde başa çıkabilir ve ayrıca eklemlerdeki ve sırttaki iltihaplanmayı yatıştırmaya yardımcı olur.

Kış Yeşili Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Ağrı için en iyi yağlardan biri, günümüz ağrı kesicileriyle çok benzer bir kimyasal yapıya sahip olduğundan kış yeşilidir. Kış yeşili yağı binlerce yıldır kullanılmaktadır ve baş ağrısından kurtulma, hasarlı sinirlerin ve romatoid artritin ağrılarına kadar her konuda yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır: Bu yağ, büyük dozlardaki potansiyel toksisite nedeniyle dahili olarak kullanılmamalıdır, fakat topikal bir uygulama olarak, vücudun her yerinde ağrı ve iltihaplanma için oldukça etkili olabilir. Bu yağın 5 damlasını 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

Lavanta Yağı

Vücuttaki Ağrıyı Kesen 10 Etkili Uçucu Yağ

Oldukça popüler olan lavanta yağı, akut ve kronik ağrı için mükemmeldir ve ağrının giderilmesinden sonra yaraların iyileşme sürecini bile hızlandırabilir. Lavanta yağı vücudu gevşetir, kaslardaki gerginliği azaltır, mideyi yatıştırır ve ağrıyı gidermek için çok yönlü uçucu yağlardan biri haline gelir.

Kullanım Talimatı:  Topikal uygulamalar için bu yağın birkaç damlasını bir taşıyıcı yağa ekleyebilirsiniz veya kronik ağrının tüm gün boyunca rahatlaması için odadaki bir difüzöre 5-6 damla yağ ilave edebilirsiniz.

Dikkat:

Kronik ağrı hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir ve uçucu yağların ağrı için kullanımı genellikle açık ve basit bir çözüm gibi görünmektedir. Bununla birlikte, bu maddelerin birçoğunun, çok çeşitli yan etkileri olabilen yüksek konsantre bileşikler olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunlardan bazıları deri iltihabı, gastrointestinal rahatsızlık, kardiyovasküler komplikasyonlar, yorgunluk ve alerjik reaksiyonları içerebilir. Ağrı kesici etkilerinden faydalanmak için herhangi bir uçucu yağı kullanmadan önce doktorunuzla şu anda reçete edilen ilaçlarla olası etkileşimler hakkında konuşmak önemlidir. Herhangi bir olumsuz yan etki ortaya çıkarsa, derhal kullanmayı bırakın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.