1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağlayan Bebekleri Sakinleştirme Yolları
Ağlayan Bebekleri Sakinleştirme Yolları

Ağlayan Bebekleri Sakinleştirme Yolları

A+A-

Ağlayan bebekleri sakinleştirmenin yolu, öncelikle bebeğin içinde bulunduğu durumu bilinçli şekilde anlamakla başlar. Bebekler, psikolojik nedenlerden veya hastalıktan dolayı huysuz bir şekilde durmadan ağlayabilir. Bebeklerin ağlama nedenleri ve çözüm önerileri hakkında, uzmanların önerdikleri aşağıdaki farklı yolları deneyebilirsiniz.

Bebeğin Sürekli Ağlama Nedenleri

Bebeklerin ağlama sebepleri; fiziksel ihtiyaçlar, psikolojik nedenler ya da hastalık kaynaklı olabilir.

Bebeklerde ağlama krizi nedenleri şunlardır:

  • Fiziksel ihtiyaçları: Aç olması, altına yapması, gaz sorunu vb. şeklindedir.
  • Psikolojik : Bebeğin anne karnında alıştığı bir ortam ve düzen vardır. Sürekli temas halinde olma, duyduğu belirli sesler, hareketler, vb. durumlar. Alıştığı ortamdan farklı bir ortama geçtiğinden dolayı, ilk 3 ay boyunca bazı psikolojik süreçler geçirebilir. Bu da akabinde, ağlama krizleri ya da benzeri huzursuzluk yaşamasına neden olur.
  • Hastalık nedeni: Hiçbir şekilde susmuyor ve ağlıyorsa, bu durumda içinde bulunduğu durum hastalıktan dolayı olabilir. Bu nedenle uzun süreli huzursuzluk yaşayan bebekleri kontrol ettirmek gerekir.

Bebeğiniz sürekli ağlıyor ve hiçbir şekilde susmuyorsa bu durumda farklı bir rahatsızlığı olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmanızda fayda vardır.

Bebeği Sakinleştirici Yöntemler

Bebeğin sakinleşmesini sağlayan uygulamalar ve yöntemler şunlardır:

  • Kundaklama, sarma: Anne karnında bebek sürekli bir şey ile temas halinde olduğu için, bunun ihtiyacını duyar. Temas halinde olmak onu mutlu eder.
  • Yan, yüz üstü yatırmak: Kundaklı bebeği, kolunuzun üstüne yan olarak yatırma şeklidir. Bebekler yüz üstü yatmayı daha çok sever ve bu durum onu sakinleştirecektir.
  • Yüksek sesle, bebeğin kulağına ‘’şişşşş’’ sesiyle seslenmenizde onu rahatlatır.
  • Sallama yöntemi: Bebek anne karnında sürekli hareketli olmaya alışıktır. Bu nedenle sallamak onu sakinleştirir.
  • Emzirme : Sadece beslenme amaçlı değildir. Bebek anne ile temas halinde olmayı sevdiğinden, gün içinde 30-40 defa hatta daha fazla emzirme uygulaması onu sakinleştirir.

Bebek ağlama nöbetleri, nedensiz ağlama ya da huysuzluk durumu; farklı nedenlerden ya da olası durumlardan dolayı olabilir. Bu nedenle, bebeğinizin içinde bulunduğu durumu özel durumlar neticesinde değerlendirerek hareket etmenizde fayda vardır. Gerekli durumda uzman yardım almanız önem teşkil eder.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.