Sağlık

Ağız Yaraları Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ağız içinde oluşan yaralar, yediklerimizin içtiklerimizin tadını çıkarmamamıza neden olur. Hatta bu yaralar bazen o kadar can yakar ki, hayat kalitemiz düşer. Yılda bir kez hemen hemen herkesin karşılaştığı bu yaralar, bazen kısa sürede iyileşse de bazen çok daha uzun süre bizi rahatsız eder. Peki, ağız yaraları neden olur? Ağız yaraları nasıl iyileşir?

“Aft” olarak da bilinen ağız yaraları hakkında merak edilenleri mercek altına aldık. Afta ne iyi gelir, Ağız yaralarına ne iyi gelir, ağız yaraları nasıl olur, ağız yaralarına iyi gelen besinler nelerdir ve ağız yaralarının doğal tedavi yöntemleri nelerdir gibi soruların yanıtlarınız veriyoruz.

Ağız Yaraları Neden Olur?

Ağız yaraları ya da diğer adı ile aft, ağız içerisinde sarı ya da beyaz renkteki oluşumlardır. Aslında bu yaralar için ağız içerisinde oluşan doku bozuklukları da diyebiliriz. Birkaç farklı nedenden dolayı oluşan bu doku bozukluklarının nedenlerine gelin bir göz atalım.

Eğer ağız bakımınıza yeterince özen göstermezseniz, ağız yaraları görülebilir. Bu nedenle diş fırçalama düzeninizi aksatmamalı, ağzınızı sık sık yıkamalı, gargara yapmalısınız. Ağız içi sağlığınıza yeterince özen göstermezseniz, ağız içi yaraları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tüketilen aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler.

Hastalık ve enfeksiyonlara bağlı olarak vücut direncinin düşmesi.

Düzenli ve uzun süreli antibiyotik kullanımı.

Aşırı şekerli, yağlı, asitli yiyecekleri çok sık tüketmek.

Sağlıksız ve düzensiz beslenmek.

Stres, kaygı, aşırı endişe, depresyon gibi duygu durum bozuklukları da ağız yaralarına neden olabilir.

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız içi yaralarına ne iyi gelir sorusunun yanıtına bakacak olursak bitkisel ve doğal birçok yöntem karşımıza çıkıyor. Evde, kısa sürede ve doğal malzemelerle bu yarayı tedavi etmek mümkün. Fakat bazen ağız yaraları önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle doktora başvurmanızda da yarar var.

Karbonat

Halk arasında, ağız yaralarının tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında yarayı karbonatla ovmak geliyor. Fakat işlemi yapmadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Daha sonra karbonatı parmak ucunuzla alın ve ağzınızın içinde bulunan yaraya sürün. Biraz canınız yanacak ama kısa süre içerisinde hem ağrı hem de acı geçecek, ağzınızın içindeki yaranın iyileşme süreci de hızlanacak.

Sirke

Ağız yaralarının iyileşmesinde, karbonattan sonra en çok kullanılan doğal malzemelerden biri de sirkedir. Sirke ile ağzınızı gargara yapmanız durumunda yaralarınız daha çabuk iyileşir.

Kekik

Ağız yaraları için doğan çözümlerden biri de kekik. Yapmanız gereken tek şey, ağzınıza 1 tatlı kaşığı kadar kekik almak ve çiğnemek. Yutmayın, sadece çiğneyin. Böylece hem ağzınızın içindeki mevcut yaralar iyileşecek, hem de yeni yaraların oluşumu engellenecektir.

Kara Dut

Bir parça pamuğu kara dut şurubunun içine batırın ve ağız yaralarının üstüne sürün. Kısa süre içerisinde yaralarınız iyileşmeye başlayacak. Nar ekşisi de aynı işi görecektir. İsterseniz onu da deneyebilirsiniz.

Karanfil

Ağız yaralarına kekik çiğnemek nasıl iyi geliyorsa, karanfil de aynı şekilde iyi geliyor. Ağız içinde bulunan bakterileri öldüren karanfil, yara nedeniyle oluşan acıyı da azaltıyor.

Limon

Ağız yaraları tedavisinde limonun asidik yapısı da iyileştirici etkiye sahiptir. Limon suyu ile düzenli gargara yapmanız durumunda ağız yaralarınız iyileşecektir.

Maydanoz

Maydanoz, bol miktarda demir içerir. Ağzınızda yaralar oluşması durumunda maydanoz da çiğneyebilirsiniz.

Ayva

Ayvanın antiseptik özelliği de ağzınızda oluşan yaralar konusunda yardımınıza koşar. Vitamin deposu olan ayva ile yaralarınızın üstüne bastırarak ovmanız yeterli olacaktır.

Tuzlu su

Eğer saydığımız malzemeler elinizin altında yoksa, her evde bulunan tuz ve su ile de ağız yaralarından kurtulabilirsiniz. Bir çay bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı tuz ilave edin ve iyice karıştırın. Daha sonra da ağzınıza tuzlu su ile gargara yapın. Birkaç defa bunu yaptıktan sonra yaralarınızın iyileştiğini fark edeceksiniz.

Ağız Yaralarına Bir Günde Etki Eden Karışım Tarifi

Başta da belirttiğimiz gibi ağız yaraları bazen yaşam kalitemizi fazlası ile düşürüyor. Bu nedenle de bir an önce iyileşmesini istiyoruz. O halde aynı gün içinde ağız yaralarını geçiren bir karışım tarifini de sizlere verelim

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı sirke

1 yemek kaşığı sumak

1 su bardağı su

Nasıl Yapılır:

Cezvede suyu kaynatın. Kaynayan suyun içinde önce sumağı ilave edin ve birkaç dakika daha kaynatın. Ardından ocaktan suyu alarak ılımasını bekleyin. Karışım ılıyınca içine sirkeyi ilave edin. Tamamen soğuduktan sonra da karışımı süzün. Bu karışımla gün içinde iki kez ağzınıza gargara yaptığınızda kısa sürede yaralar iyileşmeye başlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu