1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağız Kokusuna Doğal Çözümler
Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

A+A-

Ağız kokusuna doğal çözümler

Kişisel temizlik her insan için oldukça önemlidir. Fakat insanlar bütün vücutları temizliğine kadar yapsalar bile az temizliklerine yeteri kadar yapmadıkları taktirde temizliği tamamlanmış olmaz. Çünkü ağzımız insanlarla iletişim kurmamızı sağlayan en önemli organlarımızdan bir tanesidir. Biz insanlar konuşarak anlaştığımız için ağzımızı sürekli kullanırız. Peki ağzımız kokuyor ise konuşmak bir kabusa dönüşmez mi? Elbette ki dönüşebilir. Çünkü ağız kokusu yaşandığında bu durum karşı taraftaki insanı rahatsız edeceği için insanlar sizinle konuşurken sizden daha uzakta durmaya ve kafalarını çevirmeye başlayabilirler.

Ağız kokusu nedir?

Ağzımızdan sürekli olarak konuşurken ve normal hayatta bile bir kötü koku da bize ve çevremizde yayılması durumudur. Oldukça rahatsız edici bir durum olmaktadır. Bu durum insanlar ile olan ilişkilerimizi bile etkileyebilir.

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Ağız kokusunu sadece bir nedene bağlamak doğru olmaz. Öz kokusunun pek çok sebep ile meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bazen sağlıkla ilgili sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazen ise kişisel temizliğin eksik olarak yapılması sonucunda kendini gösterebilir. Bunların dışında niye biçilen gıdalarda ağız kokusuna sebebiyet yaratabilir. Ağız ortamı nemli bir ortam olduğu için burada zararlı bakterilerin oluşması da daha kolay olacaktır. Yoğun olarak bakteri oluşmasından sonra ağız kokusu da meydana gelebilir. Ya ağzınızın içerisinde çürük dişiniz bulunuyor ise bu durumda ağız kokusuna sebep olabilir. Enfeksiyon durumları da az kokusuna ortam yaratır. Boğaz iltihabî mide iltihabî gibi hastalıklar da kişide ağız kokusu yapabilir. Ağız kokusu yaşadığınız da bir sağlık sorununuz var ise doktorunuza başvurarak hastalığın uzun sebebini öğrenerek tedavi olabilirsiniz. Tedavi sonrasında ağız kokusundan da kurtulmuş olursunuz. Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı ve akciğer veremi gibi önemli hastalıklar da ağız kokusu yapabilir. Yani ağız kokusu ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Ağız kokusunu gidermek için doğal çözümler nelerdir?

Ağız kokusunu gidermek için kimyasal çözümler olduğu gibi doğal çözümler de bulunmaktadır. Doğal çözümler kimyasal çözümlerden her zaman daha iyi olmaktadır. Çünkü kimyasal çözümler ağız kokusunu giderirken kimyasal etkilerden dolayı başka bir yere zarar verebilir. Fakat doğal bitkiler ile aranan çözümlerde bir zarar durumu söz konusu değildir. Ağız kokusunu gidermek için başvurulan doğal çözümlerden bazıları şunlardır:

  • Karanfil: karanfil ağız kokusunu gidermek için pek çok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Özellikle ağır baharatlı yemek sonrasında ağzı atılıp çiğnenen karanfil ile ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Tarçın: pek çok tatlının gözdesi olan tarçın ağız kokusunda da yardımcı olan baharatlar arasındadır. Tarçın çiğnemek ve tarçınlı yiyecekler yemekte ağız kokusunu gidermede yardımcı olan yöntemlerden bir tanesidir.
  • Maydanoz: Günlük hayatımız da sıkça tükettiğimiz maydanozda ağız kokusu için bizlere yardımcı olan önemli besinlerden bir tanesidir. Ağız kokusundan kurtulmak için maydanozu illaki yemeniz de gerekmez. Tabii ki seviyorsanız çiğneyip yutarak da tüketebilirsiniz. Fakat maydanozun tadından hoşlanmıyorsanız maydanozu kaynattıktan sonra elde ettiğiniz bu su ile ağzınızı gargara da yapabilirsiniz.
  • Rezene: Özellikle çay şeklinde tüketilen bu bitki ağız kokusunu gidermek için oldukça önemlidir. Rezene tüketerek ağzınız da ferah bir nefes yaratabilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.