1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağız kanseri nedir Ağız kanseri belirtileri nelerdir
Ağız kanseri nedir Ağız kanseri belirtileri nelerdir

Ağız kanseri nedir Ağız kanseri belirtileri nelerdir

A+A-

Ağız kanseri nedir Ağız kanseri belirtileri nelerdir?

Kanser hastalığı özellikle son dönemlerde pek çok kişide daha fazla görülmeye başlanan ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalık vücudu hemen hemen her yerinde görülebilir. Kanser hastalığının her bölgede kendini göstermesi farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Tıp her geçen gün ilerlerken kanser hastalığına da çareler bulunmaktadır. Kanser hastalığından ölen kişilerin sayısı zamanla azalırken Son dönemlerde ağız kanseri oldukça ölümcül kanserler arasında yerini almıştır. Erken teşhis edilmediği taktir de ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı ağız kanserinin belirtilerini bilmeli ve ortaya çıkabilecek böyle bir duruma karşılık önlemler erkenden alınmalıdır.

Ağız kanseri nedir?

Ağız kanseri hem ağız boşluğunda hem de ağzın devam eden kısmında görülebilir. Cinsiyet ayrımı olmayan bu kanser ama yoğun olarak erkek hastalarda daha fazla görülmektedir. Ağız kanseri orofarenk denilen Ağzın devamı sayılan kısımda, dilde, dişte, diş etinde, yanakta ve dudakta görülebilir. Bu hastalık bazen kendini belli etse de bazen hiç belirti göstermeden ağız içinde yayılabilir. Özellikle 45 yaşını aşmış erkek hastalarda daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak tüketilen alkol ve sigara bu hastalığı daha fazla tetiklemektedir.

Ağız kanserinin belirtileri nelerdir?

Bazen hiçbir belirti göstermese de genellikle küçükte olsa bazı belirtiler ile kendini belli eden bir hastalıktır. Ağız kanseri oluştuğu yere göre belirtileri de farklı olabilir. Yani güçte ve boğazda oluşan kanserin belirtileri de birbirinden biraz farklı olabilir. Ama genel olarak belirtilerinden bahsedecek olursak ağız içerisinde boğazda meydana gelen kanamalar, sesin boğuk çıkması ve seste kendini belli eden değişiklik, ağız içerisin de çene hem üstün de hem altında titreme ve uyuşukluk hali, aynı şekilde dilde uyuşukluk ve konuşurken dilin dolanması gibi konuşma zorlukları, ağız içerisinde ki yapının bozularak ağız içerisinde çıkan ve iyileşmesi çok uzun süren yaralar, ağız içerisinde renk değişikliği, diş fırçalaması sırasında kanama, yemeği çiğnerken ve yutarken zorlanma, ağız içerisinde sürekli kendini belli eden kötü tat ve yemeklerde ki tat bozuklukları ve dişte ve ağızda oluşmaya başlayan şişlikler ağız kanserinin belirtileri olabilir. Bu saydığımız belirtiler ilk başta kendini göstermeyebilir. Bu nedenden dolayı ağız kanserini anlamak ilk başlarda oldukça zor olabilir. Ağız kanseri ilk oluşmaya başladığında ağrı yapmayabilir. Ağrı yapmadığı için de kişinin fark etmesi zaman alabilir. Fakat kanser durumu söz konusu olduğunda ve hastalığın derecesi ilerlediğinde ağız içerisinde şiddetli ağrılar kendini gösterecektir. Düzenli olarak diş ekimine giden kişilerde ağız kanserinin anlaşılması daha kolay olacaktır. Çünkü bizlerin göremediği değişimleri diş hekimlerinin görebilme ihtimali daha yüksektir. Kanserin erken teşhis edilmesi hayat kurtarır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Fakat geç kalınma durumunda hastalık ağzın içinde ve de boğazı komple sarabilir hatta vücudun başka yerlerinde bile sıçrayabilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.