Haber

Afrin Nerede? Afrin’in Türkiye İçin Önemi Nedir?

Afrin operasyonu için sinyaller gelmeye devam ederken, ABD’den Türkiye’ye gelen destek çağrısı dünya basınında geniş yer buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önceki açıklamalarında Afrin’e operasyon sinyallerini vermesinden sonra tüm hazırlıkların tamamlandığını söylemişti. Operasyonun yine daha öncesinde olduğu gibi habersiz bir şekilde gece saatlerinde başlaması bekleniyor. Esas merak edilen soruların başında ise Afrin’in nerede olduğu geldi.

Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü YPG, ülkemizin güney sınırını tehdit etmeye devam ederken SK’nın da bu noktada operasyon hazırlıkları tüm aşamada devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son konuşmasında, konuya ilişkin olarak Hatay ve Kilis’in tam karşısında yer alan Afrin’de her an bir operasyonun olabileceğinin sinyallerini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu son dakika açıklamalarından hemen sonra Afrin’in nerede olduğu ve Afrin’in Türkiye için öneminin ne olduğu merak edilerek anında sorgulanmaya başlandı. Peki Afrin tam olarak Türkiye’nin neresinde kalıyor? Afrin’in bu kadar büyük önemi ne?

Afrin Nerede? Afrin'in Türkiye İçin Önemi Nedir?

Afrin Nerede? Afrin’in Önemi

Afrin, ülkemizin terörle mücadelesi açısından son derece önemli bir noktasını teşkil etmektedir. Özellikle son dönem içerisinde PKK/PYD sızmalarının büyük ölçüde bu bölgeden olduğu tahmin edilmektedir. Afrin, Hatay’ın hemen yanı başında ve bu bölge Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PKK’nın Suriye kolu PYD için bir lojistik ve harekat merkezi işlevini görmektedir. Geçtiğimiz haftalarda burada 243 yeni elemanın YPG’ye katıldığı resmen duyurulmuştu. Sınırda geçtiğimiz hafta 5 canlı bomba yakalandığı daha sonra Gaziantep’te 8 canlı bomba ele geçirildiği daha önceki bilgilerde sunulmuştu. Bu kişilerin de hep Afrin civarından ülkemize sızdıkları haberleri geliyor. Bu bakımdan Afrin’in ülkemiz için önemi çokça büyük hissediliyor.

İkincisi bu bölge Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı sonrasıdna temizlediği bölgelerinde başında yer alıyor. Özellikle Azez’e yönelik saldırıların yaşandığı bölgede Ve El Bab’a doğru bu bölgeden zaman zaman baskılarında geldiği biliniyor. Dolayısıyla hem Fırat Kalkanı bölgesinin güvenliği hem de Türkiye’nin sınır güvenliği açısından Afrin tampon bölge kıvamını korumaya devam ediyor. Bunun ötesinde Suriye’deki iç dengeler açısından da son dönemde önem kazanan Afrin, Fırat Kalkanı ve İdlib arasında bir birleşme noktası görevi görüyor. Eğer burası Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçerse bu anlamda burada da bir bütünlük yakalama şansı elde edilmiş olacak. Bu da Suriye Barış müzakerelerinde Türkiye’nin desteklediği muhalefetin elini daha da güçlendirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu