Sağlık

Adı Gibi Faydaları da Dikkat Çekici: Yılan Yağı Nedir?

İnsanın tüylerini diken diken eden soğuk bir adı olsa da son dönemlerde en popüler yağ olan yılan yağını, ünlü isimler de denedi ve faydaları dilden dile dolaşmaya başladı. Peki nedir bu yılan yağı? Nasıl kullanılıyor ve faydaları neler? Merak edenler için tüm yönleri ile yılan yağını mercek altına aldık. Bakalım bu popüler yağın zararı ya da yan etkisi var mı? İşte yılan yağı karşınızda…

YILAN YAĞI NEDİR?

Birçok kişinin aklında aynı soru var. “Yılan yağı gerçek yılandan mı yapılıyor?” aslında bu soruyu sormanız çok normal, hatta bu sorunun doğru cevabını duymaya çekinenler bile var ama biz yine de yanıtlayalım. Merak etmekte haklısınız, hatta tam da düşündüğünüz gibi yılan yağı gerçek yılandan elde ediliyor. Eski Mısır’da çok kullanılan, o günden bu güne de kellik sorunu için tercih edilen yılan yağı Çin’de ve Güney Afrika’da üretiliyor. Günümüzde dünyanın her yerinde bulunabilen bu yağ, her geçen dün daha da popüler oluyor.  Yılan yağının içeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunuyor. Ülkemizde de bir çok online satış sitesinde ve aktarlarda bu yağı bulmak mümkün. Ancak alırken güvenilir olan sitelere bakmak gerekiyor.

YILAN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

-Yüksek omega 3 yağ asidi içeren yılan yağı, kemik ve eklem ağrılarına iyi gelir.

-Cilt yaralarını hızla iyileştirir ve iz kalmasını da önler.

-Nemlendirici özelliği il cilt kurumasının önüne geçer.

-Sivilce ve akne oluşumunu engeller.

-Yaşlanma karşıtıdır, içeriğinde bulunan faydalı yağ asitleri sayesinde kırışıklıkları da önler.

-Yılan yağının egzama üstünde de olumlu etkiler yarattığı iddia ediliyor. Fakat, egzama için yılan yağı kullanmadan önce doktora başvurmakta yarar var.

-Saç sağlığı için oldukça etkilidir.

-Yılan yağı saçların hızlı uzamasına katkı sağlar.

-Kırık saç uçlarını da onaran yılan yağı, yeni saçlar çıkmasına ve saçların gürleşmesine yardımcı olur.

-Saça faydaları saymakla bitmeyen yılan yağı, saçlara parlaklık katar ve beyazlamayı geciktirir.

-Sakal ve kaşlar için de yılan yağının saçlara gösterdiği etkiyi söylemek mümkündür.

-Seyrek sakal sorunu olanlar yılan yağı sayesinde sakallarını gürleştirebilir.

Adı Gibi Faydaları da Dikkat Çekici: Yılan Yağı Nedir?

YILAN YAĞI NASIL KULLANILIR?

Saç bakımı için yılan yağı kullanacak olanlar, saçlarının yoğunluğuna göre yılan yağını başka yağlarla karıştırarak kullanmalıdır. Aynı miktarda badem yağı ya da zeytinyağı gibi saça faydaları bilinen yağları yılan yağı ile karıştırarak saçlarınız için kullanabilirsiniz. Yani 5 damla yılan yağı kullanacaksanız, bunu 5 damla zeytinyağı ile karıştırarak saç diplerinize yumuşak şekilde masaj yapın. Bu şekilde yağ saçınızda 2 – 3 saat boyunca kaldın. Daha sonra da normal rutininizde saçlarınızı yıkayın ve durulayın. 3 – 5 gün ara ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Yine cilt bakımı için yılan yağı kullanacak ve doğrudan cildinize uygulayacaksanız, cilt tipinize uygun bir yağ ile karıştırıp cildinize masaj yapmanızda yarar var.

Piyasada artık yılan yağından yapılan sabunlar da bulunuyor. Bu sabunla da saç yıkamak mümkün. Fakat doğal sabun olduğundan emin olun, ondan sonra kullanın.

YILAN YAĞININ BİR ZARARI VAR MI?

Harici olarak kullanılan bir yağ olan yılan yağı, cilde bilinen bir zarar vermez. Fakat bünyesi alerjik olan kişilerin ise bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalarında yarar vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu