Adet Söktürücü Özelliği Olan Mucizevi Çaylar

NAVİGASYONAdet düzensizliğinin nedenleriAdet söktürücü bitkilerAdet söktürücü bitki çayları Adet, dönemi çoğunlukla sancılı geçmektedir. Yoğun stres, endişe, uykusuzluk,dengeli beslenme,tiroid sorunları gibi durumlar sonucunda adet düzensizliği görülür. Adet döneminin düzenli olması demek, sağlıklı bir rahim anlamına gelmektedir. Bu ağrıları gidermek ve adeti düzene sokmak için ilaç kullanımının yanında bitki çaylarının da faydası büyüktür. Bu yazıda, adet söktürücü […]

24.11.2018 - 22:55
25.11.2018 - 23:27
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Adet, dönemi çoğunlukla sancılı geçmektedir. Yoğun stres, endişe, uykusuzluk,dengeli beslenme,tiroid sorunları gibi durumlar sonucunda adet düzensizliği görülür. Adet döneminin düzenli olması demek, sağlıklı bir rahim anlamına gelmektedir. Bu ağrıları gidermek ve adeti düzene sokmak için ilaç kullanımının yanında bitki çaylarının da faydası büyüktür. Bu yazıda, adet söktürücü bitkilere dair tüm detayları bulacaksınız.

Adet düzensizliğinin nedenleri

Adet düzensizliğine neden olan bazı durumlar vardır. Bunlar;

  1. Kansızlık
  2. Aşırı fiziksel aktivite
  3. Aşırı stres
  4. Mevsimsel değişiklikler
  5. Kilo kaybı
  6. Hamilelik
  7. Hastalık sonucu Regl düzensizliği görülmektedir.
adet ağrısı

Adet ağrısı, stres sonucu görülebilen bir durumdur.

Adet söktürücü bitkiler

Stres,ilaç etkileşimleri,ağır egzersiz,menopoz döneminin yaklaşması gibi nedenlerden ötürü, adette zaman zaman düzensizlikler görülmektedir. İlaçların yanı sıra, bazı bitkiler adet söktürücü özelliğe sahiptir. Bu bitkiler, rahim kasılmalarını yavaşlatarak, östrojen hormonu seviyesini düzenler.

Kekik: Adet sancılarının tedavisinde kullanılmaktadır. 1 fincan sıcak suya 1 bal kaşığı kadar kekik yeterlidir. 15 dakika kadar demlendikten sonra,  yemek sonrası tüketilmektedir.

Labada Tohumu: Labada tohumu sıcak suda demlenerek hazırlanır. Adet düzensizliği için etkili bir bitkidir.

Havuç: Adet başlamadan evvel, havuç yendiğinde ağrıları azaltır.

zerdeçal

Zerdeçal, adet düzenleyici bir baharattır.

Zerdeçal: Bu baharat toz olarak salatalara ya da yoğurda eklenerek tüketilebilmektedir. Bu sayede adet gecikmesini önler.

Kantaron: Kantaron günde 2 kere tok karnına içildiğinde, adet düzensizliğini tedavi etmektedir.

Dereotu:  Dereotu, adet söktürücü bir bitkidir. Regl döneminden önce, limon ile birlikte tüketildiği zaman ağrıları hafifletir.

Havuç tohumu: Bu tohum, ılık suda bekletildikten sonra tok karnına içilir.

Biber: Adet başlamadan 2 gün önce, biber yendiği zaman adet düzenleyici rol oynar.

Çörek otu tohumu: Çörek otu tohumu,  10 dakika kadar sıcak suda bekletilir. Tok karnına içildiği zaman ağrıları azaltır ve sakinlik verir.

Maydanoz: İçeriğindeki yüksek oranda C vitamini sayesinde rahim bölgesini uyarıcı etki yapmaktadır.

Adaçayı:  Adaçayı bitkisi, rahim kaslarını uyararak regl dönemini düzenler.

Papatya çayı

Papatya çayı, stresi azaltarak vücudun rahatlamasını sağlar.

Adet söktürücü bitki çayları

Mevsimsel değişimler ve aşırı stres adet düzenin bozulmasına neden olmaktadır. Bazı bitkiler çay olarak tüketildiği zaman, adet gecikmesi engellenebilmektedir. En etkili adet söktürücü bitki çayları;

Dereotu çayı: En iyi adet söktürücü bitkilerden biri olarak bilinir. Dereotu kaynar suda 10 dakika kadar bekletilir. Aroma vermesi için bal eklenebilmektedir.

Papatya çayı: Papatya çayı, vücuttaki stres seviyesini azaltıcı bir bitkidir. Bu sayede, regl döneminden evvel düzenli olarak içildiğinde kasılmalar önler. Biberiye ile tüketildiği zaman daha etkili olmaktadır.

Kekik çayı: Kekik sıcak suda kaynatıldıktan sonra soğuması beklenir. Tok karnına günde 1 kere içildiği zaman adet düzensizliğini düzenler.

Maydanoz tohumu çayı: Adetin düzenli olmasını sağlayan bir diğer bitki çayı, maydanoz tohumudur. Kaynar su da bekletilen tohumlar süzülerek soğumaya bırakılır. Adetten 3 gün önce içilmeye başlandığında, sancıya engel olmaktadır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.mavikadin.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim