1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?
A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

A+A-

Alkol, yaygın kullanılan sosyal bir içecektir. Farklı insanları farklı şekillerde etkiler. Bazı yaşlı insanlar için az miktarda alkol kalbe faydalı olsa da, içki ciddi sağlık, kişisel ve sosyal sorunlara neden olabilir. Ağır alkol kullanımı olan kişiler ve çok genç içiciler özellikle risk altındadır.

Sağlık riskini azaltmak için önerilen alkol tüketim limitleri yaşa, cinsiyete ve diğer faktörlere göre değişmektedir. Aşırı derecede alkol almak, gençler arasında özel bir sorundur, ancak bir kerede çok fazla içki içen herkes, hem acil hem de uzun vadeli alkole bağlı zarar riski altındadır.

 • Yaralanma ve hastalık riski daha fazla içtiğinizde artar.
 • Gebelikte güvenli alkol kullanımı yoktur ve emzirirken hiç içmemeniz en güvenli yoldur.
 • Araba sürmeyi planlıyorsanız, hiç alkol almamak daha iyidir.

Alkol Alım Kuralları

Aşağıdaki yönergeler alkol alımınızın zararlı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir:

Yetişkin erkekler ve kadınlar: Herhangi bir günde en fazla iki kadeh alkollü içki içmek alkolle ilişkili hastalıklardan zarar görme veya ömür boyu yaralanma riskini azaltır. Tek seferde en fazla dört kadeh içki içmek, bu durumdan kaynaklanan alkolle ilgili yaralanma riskini azaltır

Çocuklar ve gençler: 18 yaşın altındaki gençler için en güvenli seçim, hiç alkol almamaktır. 15 yaşın altındaki gençlerin, alkol almamaları tavsiye edilir. Daha büyük gençler içki içerse, yetişkin gözetiminde olmalıdır.

Hamile ve emziren kadınlar: En güvenli seçenek hamile ya da emzirirken alkol kullanmamaktır. Hamile kalmayı planlıyorsanız da alkol almamalısınız.

A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

Standart Bir İçeceğin Alkol İçeriği

Standart bir içecek 10 g alkol içerir. Bununla birlikte, standart bir içeceğin boyutu alkolün türüne göre değişebilir ve hatta belirli markalar arasında da değişebilir. Ayrıca, bazı otellerde, restoranlarda veya evde servis edilen bir içeceğin boyutu standart bir içecekten çok daha büyük olabilir.

Şarap özellikle alkollü içerikte, genellikle yüzde 9 ile 16 arasında değişmektedir. Standart içeceklerin nasıl sayılacağını anlamak, ne kadar alkol tükettiğinizin kaydını tutmanıza yardımcı olabilir.

Vücut Alkolü Nasıl İşler?

Alkol, mide ve ince bağırsaktan kana karışır. Bir insan midesinde yiyecek varsa, alkolün emilme hızını yavaşlatır, ancak bir kişinin sarhoş olmasını durduramaz. Sonunda, tüketilen tüm alkol kan dolaşımına ulaşacaktır.

Vücuttaki alkolün çoğu (yaklaşık yüzde 91'i) karaciğer tarafından parçalanır. Küçük bir miktar da vücudu idrar, ter ve nefesle terk eder. Karaciğer bir saat boyunca standart bir içeceğin dörtte üçünü parçalayabildiğinden, ayılma zaman alır. Soğuk duşlar, egzersiz, kahve, temiz hava veya kusma bu işlemi hızlandırmaz.

Alkolün Sağlık Üzerindeki Etkileri

Alkol, aşağıdakileri içeren bir dizi vücut sistemini etkileyebilir:

Kardiyovasküler sistem: Yüksek kan basıncı

Sinir sistemi: Beyin hasarı, titreme, demans ve sinir hasarı.

Gastrointestinal sistem: Mide iltihabı (gastrit) ve kanama

Karaciğer: Kanser, hepatit (inflamasyon), yağ değişiklikleri, siroz ve karaciğer yetmezliği

Endokrin sistem: Kan şekeri, libido kaybı ve doğurganlığı azaltan sorunlar

Beslenme: Yetersiz beslenme (alkol vücudunuzdan besinleri uzaklaştırır) ve obezite

Meme kanseri ve diğer jinekolojik problemler: Alkol alan kadınlar, içmeyen kadınlardan daha yüksek risk altındadır.

Alkol içmek, 25 yaşın altındaki insanlarda beynin gelişimini etkileyebilir. 15 yaşın altındaki gençler özellikle risk altındadır.

A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

Alkol ve Gençler

Alkol, genç insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşırı derecede içki içmek, araba kullanmak ve güvensiz cinsel ilişki, alkolün yanlış kullanılmasından kaynaklanabilir. Gençlerin alkolle deney yapmalarını engellemek zordur, ancak ebeveynler mantıklı içme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

Ebeveynlerin Rolü ve Alkol

Araştırmalar, çocuklar için en etkili rol modellerinin ebeveynleri olduğunu göstermiştir. Çocuklar taklit ederek öğrenir, bu yüzden mantıklı içme davranışları sergilemeniz önemlidir.

 • Orta derecede alkol alın veya hiç içmeyin.
 • Her sosyalleştiğinizde alkol almayın. Ebeveyn olarak gençlerin alkolle deney yapmalarını engelleyemezsiniz, ancak mantıklı içme alışkanlıklarını teşvik edebilirsiniz.
 • İyi bir rol model olun.
 • Çocuğunuza alkolle ilgili bilgileri erken yaşta öğretmeye başlayın.
 • Stres ile alkol içermeyen sağlıklı yollarla başa çıkın.
 • Kusma, baş dönmesi, bayılma ve akşamdan kalma gibi ağır içmelerin olumsuz taraflarını açıklayın.
 • Çocuğunuzu, güvenli olmayan cinsel ilişki gibi içme ve tehlikeli davranışlar arasındaki bağlantılarda eğitin.
 • Çocuğunuzu arkadaşlarınızla alkolün tehlikeleri hakkında konuşmaya teşvik edin, böylece birbirleriyle ilgilenmenin yollarını bulabilirler.

Gençlerde Alkol Bağımlılığının Önlenmesi

Araştırmalara göre, genç bir kişinin alkolü kötüye kullanma olasılığını azaltmaya yardımcı olan birçok önemli faktör var. Ebeveynlerin iyi bir rol model olmasının yanı sıra bu faktörler şunları içerir:

 • Çocuğunuzla aranızda iyi bir ilişki ve açık bir iletişim kurmaya çalışmak.
 • Aile, okul veya spor kulübü gibi bir yere ait olma duygusuna sahip olmalarını desteklemek.
 • Olumlu başarılarını ve okuldaki deneyimlerini pekiştirmek.
 • Ailenin dışındaki bir rol modeliyle destekleyici bir ilişkinin teşvik edilmesi.
 • saygı duyuldukları ve onlara değer verildiklerini hissetmelerine yardımcı olmak.

Alkol Alımının Gençler İçin Riskleri

Gençler, yetişkinlerden daha fazla alkol ile ilgili zarar riski altındadır. Beyin yirmili yaşlarının ortasında gelişmeye devam ettiğinden, genç olarak alkol içmek gelişmekte olan beynin zarar görme riskini büyük ölçüde artırabilir. Ayrıca daha sonra yaşamda alkol ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Alkol ve Beyin Gelişimi

Alkol içmek, beynin 25 yaşın altındaki insanlarda nasıl geliştiğini etkileyebilir. 15 yaşın altındaki gençler özellikle risk altındadır. Genç beyinler hala gelişmektedir ve gençlik yıllarında en çarpıcı değişikliklere uğrayan beynin alanları ön lob ve hipokampustur. Bu alanlar motivasyon, dürtü kontrolü ve bağımlılık ile ilişkilidir. Alkol bir nörotoksindir, yani beyni zehirleyebilir. Aşırı alkol kullanımının etkilerinden biri, beynin düzgün çalışmasını engelleyen B vitamini emilimini engellemesidir.

Önerilen seviyelerin üzerinde uzun süreli içki içmek, toplu olarak alkolle ilgili beyin hasarı olarak bilinen bir dizi rahatsızlığa yol açabilir. Belirtiler, öğrenme ve hafıza problemlerini ve dengeyle ilgili zorlukları içerebilir.

Alkol ve Gebelik

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız alkol almanın uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.  Alkol ve hamilelik konusundaki tüm araştırmalar açıktır: Hamilelik sırasında güvenli bir alkol kullanımı düzeyi yoktur. Aslında, alkol ve hamilelik hakkında bilmeniz gereken beş önemli nokta vardır:

 • Hem kadınlar hem de erkekler için gebe kalmadan önce alkol almayı bırakmak en güvenli yoldur.
 • Hamileyken hiç alkol almamak en güvenli yoldur.
 • Doğmamış bebeğiniz için risk, sıklıkla yüksek düzeyde alkol almanız durumunda en yüksektir.
 • Doğmamış bebeğiniz için risk, hamile olduğunuzu bilmeden önce az miktarda alkol içtiyseniz, düşük olabilir.
 • Her kadın ve doğmamış bebek farklıdır, bu nedenle alkol tüketiminizin doğmamış bebeğinizi nasıl etkileyeceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur.

Alkol almak, doğmamış bebeğinizi tehlikeye sokar. Hamileyken, içtiğiniz alkol kanınızdan plasenta yoluyla bebeğinizin kanına geçer. İçtiğiniz zaman, doğmamış bebeğiniz kanınızdaki alkol miktarını sizinkiyle aynı miktarda alabilir. Bu alkol, bebeğinizin gelişen beynine zarar verebilir ve fiziksel ve bilişsel büyümesini ve gelişimini sınırlayabilir.

A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

Doğmamış bebeğinizi alkole maruz bırakmanın en ciddi risklerinden bazıları şunlardır:

 • Yavaş fetal büyüme
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Erken doğum
 • Düşük
 • Ölü doğum
 • Fetal alkol spektrum bozukluğu (FASD ) olarak adlandırılan bir dizi fiziksel, zihinsel, davranışsal ve öğrenme engeli.

Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu

Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu (FASD), hamilelik sırasında annenin alkol alması nedeniyle bebeğin yaşayabileceği bir dizi fiziksel, zihinsel, davranışsal ve öğrenme yetersizliğidir. Halen FASD'ye neden olan alkol tüketiminin seviyesi hakkında hiçbir bilgi bulunmamakta olduğundan, hamilelik sırasında alkolden kaçınmanın önleyici bir önlem olarak kullanılması önerilmektedir. Hamileyken alkol alan kadınlar, aşağıdaki gibi etkilerden dolayı kendi sağlıklarını da tehlikeye atabilir:

 • Kusma ve dehidrasyon
 • Yüksek tansiyon
 • Beslenme yetersizliği
 • Gestasyonel diyabet

Ağır alkol alımı doğmamış bebeğiniz için en büyük riski taşır, haftada bir ya da iki kadeh içki bile doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Alkol tüketiminizi azaltma veya durdurma konusunda sorun yaşıyorsanız, tavsiye ve destek için sağlık uzmanınızla görüşün.

A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

Bebek Sahibi Olmak İsterken Erkeklerin Alkol Alması Doğru Mudur?

Çalışmalar, düzenli alkol tüketimi ile sperm kalitesinin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Bu, bir çiftin bebek sahibi olma şansını azaltır. Ayrıca bir erkeğin eşi hamile kalmadan önceki alkol tüketiminin gelecekte fiziksel olarak gelişimsel sorunlara yol açabileceği düşünülmektedir.

Alkol ve Emzirme

Alkol anne sütünü azaltabilir. Aynı zamanda anne sütünden bebeğinize geçebilir ve gelişmekte olan beyinine zarar verebilir. Emziriyorsanız, alkol almamanız önerilir. Emzirme döneminde alkol almayı seçerseniz, her standart içecek için bebeğinizi emzirmeden önce iki saat kadar beklemeniz önerilir.

Aşırı Alkol Tüketiminin Zararları

Aşırı alkol alımı, ortaya çıkan acil ve şiddetli zehirlenme ile insanın sağlığı için çok zararlı olabilir. Çok miktarda alkol içmek, bulanık görme, zayıf kas kontrolü, bulantı, kusma, uyku, koma ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca bir kişinin karar verme kapasitesini bozabilir, bu da aptalca şeyler yapma riskini artırabilir ve kendilerini tehlikeli durumlara sokabilir.

A’dan Z’ye Alkol: Alkol Alımı Vücudu Nasıl Etkiler?

Alkol Zehirlenmesi Nedir?

Bazen ağır alkol alımı alkol zehirlenmesinin çok daha ciddi etkisine neden olur. Bu hayatı tehdit edici bir acil durumdur. Bu belirtileri içen birisinde görürseniz acil yardım almalısınız:

 • Kusma
 • Nöbetler
 • Yavaş nefes alma (veya düzensiz nefes alma
 • Mavi renkli cilt veya soluk ten
 • Düşük vücut ısısı (hipotermi)
 • Bilinçli kalma zorluğu
 • Bayılma (bilinçsizlik)

Alkol ve Araba Kullanımı

Alkol, koordinasyonu ve yargılamayı bozabilir ve trafik kazanlarının ana nedenlerinden biridir.  Vücuttaki alkol emilim oranı, vücut büyüklüğüne, cinsiyete, vücut yağına ve midedeki yiyecek miktarına bağlı olarak değişir.

Ağır makine kullanmanız veya çalıştırmanız gerekirse, alkol almaktan kaçınmak en güvenli yoldur. Eğer içip araba kullanıyorsanız, promil değerini yasal sınırın altında tutmanız önemlidir Unutmayın ki alkolün vücuttan atılması zaman alır.

Sorumlu Bir Şekilde Alkol Almak

Her zaman alkol almak zorunda olmadığınızı ve alkol alımını azaltmak için çeşitli stratejiler kullanabileceğinizi unutmayın:

 • Alkolsüz bir içecekle başlayın.
 • Alkolün kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatmak için içmeden önce bir şeyler yiyin
 • Sizi susatan ve daha fazla içmenizi sağlayan tuzlu atıştırmalıklardan kaçının.
 • Her ikinci veya üçüncü içkiyi alkolsüz yapın.
 • Düşük alkollü içecekler deneyin.

Alkolün vücudunuz üzerindeki etkilerini önlemenin en iyi yolu alkol almamaktır. Bu özellikle gebe kalmaya çalışıyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız, tespit edilen güvenli bir alkol kullanım düzeyi olmadığından önemlidir. Alkol tüketiminizi sağlıklı bir diyetin parçası olarak izlemek önemlidir. Alkol tüketimi kilo alımına ve şişmanlığa neden olabilir.

Referans: ADF, The  Womens,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.