1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adaçayının Faydaları ve Kullanımı
Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

A+A-

Adaçayının faydaları arasında en önemlileri; beyin fonksiyonlarını iyileştirme, enflamasyonu azaltma, kronik hastalıkları önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi düzenleme, cilt sorunlarını hafifletme, kemikleri güçlendirme, bilişsel bozuklukların başlangıcını yavaşlatma ve diyabeti önleme sayılabilir.

Adaçayı nedir?

Bu çok yıllık odunsu bitki insan sağlığı üzerindeki etkisi söz konusu olduğunda inanılmaz etkilidir. Bilimsel olarak Salvia officinalis olarak bilinen adaçayı biberiye ile yakından ilgilidir ve genellikle aynı aileden olduğu kabul edilir. Aslında, adaçayının sağlık yararlarının çoğu, biberiyede bulunan ve onu güçlü yapan organik bileşik olan rosmarinik asitten elde edilir. Farklılıkları da vardır, Akdeniz bölgesinde bulunan odunsu gövdeleri ve mavi / mor çiçekleri olan bir çalıdır.

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Adaçayı tıpta geleneksel kullanımı belgelenmiştir ve binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Başlangıçta yılan ısırığının tedavisi, kötülüğe karşı korunma, kadınların doğurganlığını arttırma ve artık güvenilirliği kalmayan diğer kullanımlar için tercih edilmiştir.

Bununla birlikte, modern araştırmalar, adaçayının insan vücudu üzerindeki etkisinin kayda değer olabileceğini keşfetmiştir, bu yüzden dünya çapında yaygın bir şekilde ihraç edilmektedir ve Amerika Birleşik Devletleri'nden Ortadoğu'ya kadar mutfaklara girmektedir. Tipik olarak, biber aroması nedeniyle lezzetli yemeklere eklenir ve birçok öğün ve et yemeklerinde anahtar bir bileşendir.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Mutfak kullanımları ve tıbbi etkisi inkâr edilemeyen adaçayı, sağlığınız için çok değerli maddeler sunar. Bunu akılda tutarak, adaçayının faydaları nedir derinlemesine bakalım.

Bilişsel Gücü Arttırır

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Klinik Eczacılık ve Tedavi Dergisi'ne yayınlanan araştırma, solunmuş veya tüketilmiş olsun, az miktarda adaçayı özünün bile, hafif ila orta dereceli Alzheimer hastalığının semptomlarını hafifletebileceğini ve insanda hatırlama yeteneklerini ve hafızada kalmayı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Beyin aktivitesi ayrıca konsantrasyonun arttığını ve seçilen bir konuya odaklandığını gösterir, bu da okuldaki gençler için ya da zorlu, entelektüel olarak kariyer gerektiren kişiler için, beslenmenize biraz eklemenin beyin güçlendirici etkisi olduğunu söyler.

İltihabı Engeller

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Adaçayı yapraklarını çiğneme, lezzeti yoğun olabileceğinden pek tercih edilmez, ancak bu, sisteminizde etkili organik bileşikleri elde etmenin en etkili yoludur. Özellikle solunum veya gastrointestinal kanallarda iltihaplanma sorunları yaşarsanız, bu iltihaplanma ile bu iltihabı giderebilirsiniz. Adaçayının iltihaptan kaynaklanan birçok hastalığı tedavi etme kabiliyeti vardır.

Adaçayının anti-enflamatuar nitelikleri, artrit ve gut gibi sağlık sorunlarının yanı sıra kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon ile sonuçlanabilecek kardiyovasküler sistemin genel enflamasyonunu da kapsar. İçinde bulunan flavonoidler ve fenolik bileşikler bu faydalı etkilerden sorumludur.

Antioksidan Özellikleri

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Kronik durumlar ve dejeneratif hastalıklar, hayatınızda karşılaştığınız en zayıflatıcı ve tehlikeli sağlık sorunlarından bazıları olabilir. Bunların birçoğu, sağlıklı hücrelere saldıran, apoptoz veya mutasyona neden olan hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerden kaynaklanır.

Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yapılan bir araştırmaya göre, adaçayında bulunan rosmarinik asit, luteolin ve apigenin gibi antioksidan bileşikler, serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve kalp, organ sistemlerinde oksidatif stres oluşturmasını engellemek için çalışırlar, cilt, eklem, kas ve hatta beyine fayda sağlarlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Bazı antimikrobiyal özellikler de içeren adaçayı, az miktarda tüketilse bile vücudu etkileyen bakteri ve viral enfeksiyonları önlemek için yardımcı olur. Sıklıkla burnumuzdan veya ağzımızdan giren hastalıkları düşünürüz, ancak cilt aynı zamanda tehlikeye girebilir ve yabancı ajanlar için bir geçit olarak kullanılabilir. Adaçayı içeren topikal bir krem ​​veya anti bakteriyel bir rutin, bu tür hastalık vektörüne karşı ekstra bir savunma hattı olabilir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Adaçayının en çok göz ardı edilen faydalarından biri, aslında birçok gıdada bulunmayan vücut için gerekli bir vitamin olan üstün K vitamini seviyesidir. K Vitamini kemik yoğunluğunu geliştirmede ve yaşlandıkça kemiklerimizin bütünlüğünü sağlamada önemli bir unsurdur. Erken osteoporoz belirtileri yaşıyorsanız veya oldukça yetersiz bir beslenme tarzını benimsediyseniz, kemik sağlığınız muhtemelen düşüktür. Diyetinize adaçayı yaprakları eklemek, K vitamini seviyenizi önemli ölçüde artırabilir, çünkü tek bir porsiyon günlük önerilen alım miktarınızın %27'sini oluşturur.

Cilt Bakımı Sağlar

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Egzama, sedef hastalığı ve akne de dahil olmak üzere belirli cilt koşullarına karşı etkili olduğu kanıtlanan adaçayı yaprakları veya bitkinin tentürü kullanılarak topikal bir merhem oluşturulabilir. Bu istenmeyen lekeler çabucak yatıştırılabilir ve iltihaplı veya etkilenen bölgelere düzenli olarak adaçayı özleri ve salıları uygularsanız görünümleri kademeli olarak azaltılabilir.

Diyabeti Yönetir

İngiliz Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, adaçayı diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olan en iyi bitkilerden biridir. Diyabet yönetimi için tipik olarak öngörülen ilaçları taklit eden bazı özütleri ve kimyasalları içerir. Karaciğerde depolanmış glikoz salınımını düzenliyor ve engelliyor, kan şekeri dalgalanmalarını önlüyor, bu da tip 2 diyabetin başlamasını önlemeye yardımcı olabilir veya en azından ortaya çıkarsa durumu yönetir.

Adaçayının Faydaları ve Kullanımı

Sindirime Yardımcı

Adaçayında bulunan rosmarinik asit, mide için antienflamatuar bir madde olarak görev yapar. Gastrik spazmları önler ve rahatsız edici ve utanç verici durumlardan muzdarip hastalar için ishal ve gastrit oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir. Yemeklere eklemek, tüm sindirim sürecinizi tekrar izleyebilir ve bağırsak boyunca iltihaplanmayı azaltabilir.

[bilgikutusu text="Dikkat:  Ölçülebilen miktarda oksalat veya purin bulunmamasına rağmen, adaçayı tipik olarak alerjenik bir bitki olarak kabul edilmese de, hala nane ailesindedir, bu nedenle bu geniş bitki ailesinin üyelerine alerjik reaksiyonları olan kişiler beslenmelerine eklemeden önce doktora danışmalıdır." tur="info"]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.