Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Açlık Krizi İle Başa Çıkmanın En Doğru Yolları

Son Güncelleme:
 Açlık Krizi İle Başa Çıkmanın En Doğru Yolları

Kan şekerinin çok hızlı bir şekilde düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan ani yemek yeme isteği özellikle tatlı yeme isteği ile kendisini göstermektedir. Bu durum kan şekerinin düşmesine bağlı olarak düşen glukoz miktarı beyinde çeşitli sinyaller göndererek bireyin yemek yeme isteğini gün yüzüne çıkartıyor.

Bu sinyaller tatlı yeme ya da fazladan ve kontrolsüz bir şekilde tüketilen gıdalar yüzünden bireyde kilo artışı, obezite dışında kardiyo-vasküler sistem hastalıklarına da yol açıyor. Bu problemi ortadan kaldırmak içinse küçük beslenme değişiklikleri yapmak ve aç kalmamaya özen göstermek gerekiyor.

Açlık krizini önlemek için nasıl beslenmeli?

Açlık krizlerini ortadan kaldırabilmek için beslenme düzeninin gözden geçirilmesi gerekir. Bu konuda beslenme düzeninde başvurulacak yollar şu şekilde olacaktır.

Kahvaltı günün en önemli ve temel beslenme türü olduğu için kahvaltıda mutlaka protein tüketimine yer verilmelidir. Çünkü protein uzun süre tokluk hissi sağlayacaktır. Kahvaltıda tüketilebilecek olan protein kaynakları ise; az tuzlu peynir, yumurta, süt olabilir.

Ana ve ara öğün nasıl olmalıdır?

Temel öğünlerin haricinde kan şekerinin düzenlenmesinde midenin boş kalmaması gerekir. Fakat bu durumda tüketilecek gıdaların kalorisinin düşük olmasına dikkat edilmeli, temel öğünlerin dışında gıda alımı olacağı için kilo kontrollü davranılmalıdır.

Ne kadar meyve tüketilmelidir?

Özellikle uzmanlar tatlı isteğinin meyvelerden karşılanması gerektiğini sürekli olarak gündeme getirirler. Fakat burada dikkat edilecek nokta tüketilecek meyvenin oranı ile meyveye olan uyum olmaktadır. Sindirim sisteminizi rahatsız etmeyen ve çok aşırı şekerli olmamasına özen gösterilen meyveler küçük porsiyonlar şeklinde tüketilmelidir.

Ne kadar kuruyemiş tüketilmelidir?

Temel öğünlerin dışında 2-3 saat geçtikten sonra atıştırma isteği gelmesi halinde çiğ kuruyemiş tüketilebilir. Ceviz, fındık veya badem doğru seçenek olacaktır. Fakat tüketilecek olan kuruyemiş porsiyonu yarım avuç duruma göre ise 1 avuç olmalı daha fazlası olmamalıdır.

Su içmenin açlık krizine etkisi nedir?

Yetişkin bir bireyin sahip olduğu kilo başına yaklaşık olarak 35 ml su tüketilmesi gerekir. Su yeteri kadar tüketilmediği zaman beyine yeteri kadar kan gitmediğinden ötürü birey açlık hisseder. Bu nedenle açlık krizinde su tüketmek yararlıdır. Eğer ki su tüketmeyi sevmiyorsanız eğer suyun içerisinde limon suyu, yeşil elma dilimleri haricinde salatalık ve nane koyarak suyun aromasını değiştirebilir ve su tüketimini arttırabilirsiniz. 

Açlık krizini salata geçirir mi?

Özellikle açlık krizi anında çiğ sebzeden oluşan salata tüketmek açlık krizinde yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kahvaltı, öğle ya da akşam yemekleri yanında salata tüketmek alınan lif miktarını arttırarak sindirim sisteminin boşalma hızını ciddi şekilde yavaşlatır. Fakat salata sevmeyenler, lezzetlendirmek adına 1 yemek kaşığını aşmayacak miktarda zeytinyağı kullanabilirsiniz.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap