Acil servislerde “Kırmızı Işık” uygulaması

Hastanelerin acil servislerinde yaşanan sorunlara kısa sürede müdahale edebilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından “Kırmızı ışık” projesi başlatıldı.

21.12.2017 - 11:26
21.12.2017 - 11:29
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Kırmızı ışık” projesi kapsamında, hastanelerin acil servislerinde yaşanan sorunlara anında müdahale edebilmek ve yoğunluk oluşmasını önlemek amaçlanıyor. Acil servislerdeki yoğunluğun durumunu belirlemek için Türkiye genelinde tüm hastanelerin acil servislerine kırmızı ışık sistemi kurulacak.

Kamera ve çağrı alma sistemi kurulumlarında hasta yoğunluğunun aşırı olduğu hastanelerin acil servislerine öncelik verildi. Söz konusu hastanelerin bir kısmına kameralar yerleştirildi. Bundan böyle acil servisler 7/24 kamera ile izlenebilecek ve aşırı yoğunluk olduğu takdirde belirlenerek Sağlık Bakanlığı’na, müsteşara, müsteşar yardımcısına, valiye, il sağlık müdürüne ve hastane başhekimlerine anlık olarak mesaj şeklinde iletilecek. Yetkililer istedikleri her yerden ve her an acil servisleri kameralardan izleyebilecek. Hastane başhekimleri yoğunluğu anında müdahale ederek hekimlere çağrıda bulunabilecek ve böylelikle ilave hekim görevlendirilecek.

Bazı Poliklinikler Saat 23.00’a Kadar Hizmet Verecek

Diğer yandan, acil servislerdeki yoğunluk sebebiyle muayene olamayan kişilerin diğer hastanelere sevk edilmesi sağlanacak. Kırmızı ışık sistemi aynı zamanda ambulanslarla entegre şeklinde çalışacak. Sistemin uyarı vermesi ile birlikte ambulanslar hastaları yoğunluğun olmadığı en yakın hastaneye sevk edecek. Acil servislerinde yoğunluk meydana gelen hastanelerin polikliniklerinde nöbetçi hekimler saat 23.00’a kadar hizmet verecek. Acil durumda olmayan hastalar polikliniklere yönlendirilecek. Projeden başarılı sonuç alındığı takdirde tüm hastanelerdeki polikliniklerde de saat 23.00’a kadar hizmet verilecek.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim