Acil servislerde “Kırmızı Işık” uygulaması

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
21 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Kırmızı ışık” projesi kapsamında, hastanelerin acil servislerinde yaşanan sorunlara anında müdahale edebilmek ve yoğunluk oluşmasını önlemek amaçlanıyor. Acil servislerdeki yoğunluğun durumunu belirlemek için Türkiye genelinde tüm hastanelerin acil servislerine kırmızı ışık sistemi kurulacak.

Kamera ve çağrı alma sistemi kurulumlarında hasta yoğunluğunun aşırı olduğu hastanelerin acil servislerine öncelik verildi. Söz konusu hastanelerin bir kısmına kameralar yerleştirildi. Bundan böyle acil servisler 7/24 kamera ile izlenebilecek ve aşırı yoğunluk olduğu takdirde belirlenerek Sağlık Bakanlığı’na, müsteşara, müsteşar yardımcısına, valiye, il sağlık müdürüne ve hastane başhekimlerine anlık olarak mesaj şeklinde iletilecek. Yetkililer istedikleri her yerden ve her an acil servisleri kameralardan izleyebilecek. Hastane başhekimleri yoğunluğu anında müdahale ederek hekimlere çağrıda bulunabilecek ve böylelikle ilave hekim görevlendirilecek.

Bazı Poliklinikler Saat 23.00’a Kadar Hizmet Verecek

Diğer yandan, acil servislerdeki yoğunluk sebebiyle muayene olamayan kişilerin diğer hastanelere sevk edilmesi sağlanacak. Kırmızı ışık sistemi aynı zamanda ambulanslarla entegre şeklinde çalışacak. Sistemin uyarı vermesi ile birlikte ambulanslar hastaları yoğunluğun olmadığı en yakın hastaneye sevk edecek. Acil servislerinde yoğunluk meydana gelen hastanelerin polikliniklerinde nöbetçi hekimler saat 23.00’a kadar hizmet verecek. Acil durumda olmayan hastalar polikliniklere yönlendirilecek. Projeden başarılı sonuç alındığı takdirde tüm hastanelerdeki polikliniklerde de saat 23.00’a kadar hizmet verilecek.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com