Arabanın ABS Uyarı Işığı Yandığında Ne Yapılmalı?

NAVİGASYONABS Işığı Nedir?ABS Uyarı Işığı Neden Yanar?ABS Işığı Yanıyorsa Ne Yapmalı?ABS Işığı Yanarken Araba Sürülür mü? Gösterge panelinizdeki ABS ışığı oldukça önemli amaçlara hizmet eder. Aracınızı her çalıştırdığınızda karşınıza çıkarken, ayrıca anti-kilit frenleme sisteminde herhangi bir problem olduğunda da yanar. Kimi zamanlarda ABS ışığı uyarı verecek şekilde de yanar ve sizi frenleme sisteminde hata olduğuna […]

14.08.2018 - 12:07
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Gösterge panelinizdeki ABS ışığı oldukça önemli amaçlara hizmet eder. Aracınızı her çalıştırdığınızda karşınıza çıkarken, ayrıca anti-kilit frenleme sisteminde herhangi bir problem olduğunda da yanar. Kimi zamanlarda ABS ışığı uyarı verecek şekilde de yanar ve sizi frenleme sisteminde hata olduğuna dair uyarır. Peki ABS arıza lambası yanıyor ne yapmak gerekir? Arabada ABS uyarı ışığı sönmüyorsa ne yapmak gerekir?

ABS Işığı Nedir?

Aracınızdaki ABS uyarı ışığı anti kilit frenleme sistemine bağlı bir uyarı ışığıdır. Bu ışıklar genellikle kehribar rengi olsa da zaman zaman sarı, turuncu ve hatta bazı durumlarda kırmızı da olabilirler.

Anti-kilitlenme fren sistemi özel durumlarda frenlemekten sorumludur ve tekerleklerin kilitlenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anladığı anlarda devreye girer. ABS sistemi durma mesafesini azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda aracın kontrolünü de korumanızı sağlayarak kazaların önüne geçer.

Eğer ABS sisteminizin bu fonksiyonları yapmasını engelleyebilecek herhangi bir sorun varsa ABS sinyal ışığı yanacaktır. Bazı problemler ışığın geçici olarak yanmasına neden olurken, bazı ciddi arızalarda ise ABS uyarı ışığı yanmaya devam eder.

ABS Uyarı Işığı Neden Yanar?

ABS ışığının iki temel yanma sebebi ampülün ışığını test etmek ya da sürücüyü kilitlenmeyi önleyici fren sisteminde bir tür arıza meydana geldiğine dair uyarmaktır. ABS uyarı ışığının yanma nedenleri başlıca şu şekildedir;

  • Standart ampül kontrolü
  • Hatalı kontrol ünitesi
  • Sorunlu hız sensörü ya da bağlantı problemleri
  • Ampülde arıza
  • Solenoit arızası
  • Azalan fren sıvısı

ABS Işığı Yanıyorsa Ne Yapmalı?

Sinyal ışığının yanmasının pek çok sebebi olacağı için en iyi çözüm yolu duruma göre hareket etmektir. Örneğin ABS uyarı ışığı aracınızı çalıştırdığınızda yanıyor ve ardından sönüyorsa bir şey yapmanıza gerek yok. Bu standart ampül kontrolüdür ve ışığın sorunsuz çalıştığını gösterir.

Eğer aracınızı ilk çalıştırdığınızda ABS ışığı ya da başka herhangi bir uyarı ışığı yanmıyorsa ise ampüllerinizi kontrol etmeniz gerekir. Hasarlı ampüllerin acilen değiştirilmesi gerekir çünkü ABS ya da başka bir arızayı fark etme şansınızı azaltır.

Arabayı sürerken ABS uyarı ışığı yanarsa, bu sistemde bir arıza tespit edildiğini gösterir. Bu gibi bir durumda en kısa sürede aracınızı servise götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

ABS Işığı Yanarken Araba Sürülür mü?

ABS uyarı ışığı aracınızı sürerken yanmaya başladıysa hatırlayacağınız en önemli şey dikkatinizi vermek olacaktır. Bu noktada kesinlikle paniğe kapılmamalısınız. Birçok durumda ışık yansa bile araç sürmeye devam etmekte sorun yoktur. Eğer fren pedali çalışıyorsa ABS olmadan da sürüşe devam edebilir ve ardından servise giderek ABS kontrolü yaptırabilirsiniz.

Tabii ABS ışığının yanması bazı istisna durumlarda tehlike yaratabiliyor. Örneğin beraberinde normal fren uyarı ışığı da yanıyorsa mutlaka aracı durdurmalı ve daha ciddi problemler oluşmasını engellemelisiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim