ABD’nin Türkiye’ye Yaptırımlarının Hala Değerlendirildiği İddia Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında G20 zirvesi sırasında yapılan görüşmelerde Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin olumlu bir diyalog geçmiş, Trump bu nedenle Türkiye'ye herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını söylemişti. Reuters haber ajansında yer alan habere göre ABD'li yetkililer Türkiye'ye uygulayacakları yaptırım planını hala değerlendiriyor.

03.07.2019 - 11:11
03.07.2019 - 11:28
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında Japonya’da her ne kadar olumlu bir görüşme geçse de ABD yönetiminin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımları hala değerlendirdiği öğrenildi. Reuters haber ajansında yer alan habere göre ABD’den bir hükümet yetkilisi, Türkiye’nin F 35 projesinden çıkarılması ve yaptırım uygulama konusunda henüz geri adım atılmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesinin ardından herhangi bir sorun yaşanmadan bu sürecin atlatılacağını söylemişti. ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını basın mensuplarına anlatmıştı.

İki Ülke Arasında Büyük Kopuş Olur

ABD Dışişleri sözcüsü daha önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin S 400 alım sürecine devam etmesi halinde ABD’nin hasımları ile yaptırımlar yolu ile mücadele yasası kapsamında Türkiye’nin F-35 programının satın alması ve sanayi paylaşımı konusunun iptal edileceğini söylemişti. Pentagon sözcüsü Yarbay Mike Andwers de yaptırımlar konusunda herhangi bir şeyin değişmediğini ve Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması durumunda ABD ve Türkiye arasında yakın tarihin en belirgin kuruluşlarının yaşanacağını söyledi.

Trump Adım Atabilir

Reuters haber ajansı ABD Başkanı Trump’ın hala Türkiye konusunda yaptırımlardan geri adım atmayı deneyebileceğini fakat bu durumda ABD’de kongreye kızdıracağını yazdı. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz yıl Kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ardından Suriye’den ABD askerlerini çekmeye karar vermiş fakat ABD askeri uzmanları ve müttefikler karara karşı çıkınca askerlerin bir kısmı Suriye’de kalmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim