ABD’nin Suriye’de kuracağı askeri üs Türkiye yakınlarında olacak

ABD, Suriye'nin kuzeyinde Rasul Ayn kentinde yeni bir askeri hava üssü kurma aşamasında. Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen bazı bilgilere göre ABD, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan Rasul Ayn kentine kurulacak olan bu üsten istediği gibi helikopterler ve uçaklar ile iniş kalkış yapabilecek. ABD'nin Suriye kuzeyinde yaklaşık 30 tane askeri üssü bulunuyor.

15.08.2019 - 16:56
15.08.2019 - 17:04
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Askeri hava üssü Rasul Ayn kentinin güneyinde yer alan Tel Ekam bölgesinde kurulacak olan üssün, 5 kilometrelik alana yayılayacağı ve gelecek aya kadar her şeyiyle tamamlanması öngörülüyor. Askeri üssün çevresi ABD’li askerler tarafından korunurken, üsse ABD’li yetkililer dışında kimse alınmıyor.

Türkiye, PYD ve YPG’yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor

ABD, Suriye’nin kuzeyinde daha önce Derik, Deyr er Zor, Rakka, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsler kurmuştu. Türkiye, PYD ve YPG’yi, PKK’nın Suriye’deki bir tür uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de ‘terör örgütü’ olarak görülmesini istiyor. Ancak, başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu düşüncesini kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG’ye silah ve mühimmat yardımı yapılmasına da çok sert bir şekilde yaklaşıyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim