Haber

ABD’li şirketin kayıp yaşayıp yaşamaması Türkiye’nin Boeing uçağını alıp almamasına bağlı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD tarafından herhangi bir yaptırım uygulanması durumunda Boeing alışverişini uzunca bir süre tekrar gözden geçireceklerini açıklamasının ardından Gusarov, “Türkiye’nin sivil havacılığı geliştirme konusunda çok ciddi arzuları ve yeni yolcu uçakları alımıyla ilgili büyük planları var. Eğer Türkiye ve ABD karşılıklı ekonomik yaptırımlar uygularsa, Ankara’nın elinde Avrupa’da üretilen Airbus’lar gibi bir alternatifi her zaman var. Bu uçaklar, Amerikan uçaklarının hiçbir şekilde gerisinde değil. Aksine bazı uzmanlara göre Airbus, bazı açılardan Boeing’in önünde”  dedi.

Bu bağlamda Türkiye’nin Boeing alımından vazgeçmesi durumunda ABD’li şirketin büyük kayıp yaşayacağını belirten Gusarov ABD’nin olası yaptırımlarına Ankara’nın çok sert bir hamleyle yanıt vereceğinin de altını çizdi.

Rus uzman böyle bir hamleyle çok büyük kayıp yaşayacaklarını söylerken sözlerine şöyle devam etti: “Tek koridorlu modern bir Boeing 737’nin fiyatı 2 milyar doların üzerinde. Yani, Boeing’in sadece satıştan milyarlarca dolarlık kaybı olacak. Bunun dışında Boeing yedek parça, onarım ve diğer işlerde on yıllarca süren işbirliğinde de ciddi paralar kazanıyor. Eğer Türk şirketleri Avrupalı üreticileri tercih ederse, tüm bu milyar dolarları Avrupalılar alacak.”

“Osaka’da Trump ile görüştüm.”

Erdoğan, dün yaptığı resmi açıklamada Osaka’da Trump ile görüştüğünü ve ona yaptırımların uygulanması halinde iyi bir müşteri olan Türkiye’yi kaybedeceklerini söylediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu