ABD’den “O” ülkelere resepsiyon daveti

Dün gerçekleşen Kudüs oylamasında “Hayır” oyu kullanan, çekimser kalan ve oylamaya katılmayan ülke temsilcilerine ABD tarafından resepsiyon davetinde bulunuldu.

22.12.2017 - 9:56
22.12.2017 - 9:56
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dün gerçekleşen Kudüs oylamasında “Hayır” oyu kullanan, çekimser kalan ve oylamaya katılmayan ülke temsilcilerine ABD’nin Daimi Temsilcisi Nikki Haley tarafından resepsiyon davetinde bulunuldu.

Resepsiyon 3 Ocak Çarşamba Günü

Nikki Haley, davet mektubunda söz konusu ülkelere ABD ile olan dostluklarından dolayı bir teşekkür niteliğinde olan resepsiyonun 3 Ocak 2018 tarihinde yapılacağını iletti. BM Genel Kurulu’nda ABD ile İsrail’in yanı sıra Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo ve Palau da tasarıya “Hayır” oyu kullanan ülkeler olmuştu. Ayrıca Avustralya, Antigua-Barbuda, Arjantin, Bahama Adaları, Benin, Butan, Bosna Hersek, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Dominikler, Ekvator Ginesi, Fiji, Haiti, Jamaika, Letonya, Lesoto, Kamerun, Kolombiya, Kiribati, Malavi, Macaristan, Meksika, Panama, Paraguay, Filipinler, Polonya, Romanya, Ruanda, Solomon Adaları, Güney Sudan, Trinidad Tobago, Tuvalu, Uganda ve Vanuatu ülkeleri ise tasarı oylamasında çekimser kalmayı tercih etmişti.

Türkiye tarafından yapılan girişimler sonucunda hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiği Kudüs kararına karşı çıkan tasarı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tüm tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edilmiş ve oylamada 35 ülke çekimser kalırken, 21 ülke de oylamaya katılmamıştı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim