ABD’den “O” ülkelere resepsiyon daveti

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
22 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dün gerçekleşen Kudüs oylamasında “Hayır” oyu kullanan, çekimser kalan ve oylamaya katılmayan ülke temsilcilerine ABD’nin Daimi Temsilcisi Nikki Haley tarafından resepsiyon davetinde bulunuldu.

Resepsiyon 3 Ocak Çarşamba Günü

Nikki Haley, davet mektubunda söz konusu ülkelere ABD ile olan dostluklarından dolayı bir teşekkür niteliğinde olan resepsiyonun 3 Ocak 2018 tarihinde yapılacağını iletti. BM Genel Kurulu’nda ABD ile İsrail’in yanı sıra Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo ve Palau da tasarıya “Hayır” oyu kullanan ülkeler olmuştu. Ayrıca Avustralya, Antigua-Barbuda, Arjantin, Bahama Adaları, Benin, Butan, Bosna Hersek, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Dominikler, Ekvator Ginesi, Fiji, Haiti, Jamaika, Letonya, Lesoto, Kamerun, Kolombiya, Kiribati, Malavi, Macaristan, Meksika, Panama, Paraguay, Filipinler, Polonya, Romanya, Ruanda, Solomon Adaları, Güney Sudan, Trinidad Tobago, Tuvalu, Uganda ve Vanuatu ülkeleri ise tasarı oylamasında çekimser kalmayı tercih etmişti.

Türkiye tarafından yapılan girişimler sonucunda hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiği Kudüs kararına karşı çıkan tasarı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tüm tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edilmiş ve oylamada 35 ülke çekimser kalırken, 21 ülke de oylamaya katılmamıştı.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com