ABD’de Cumhuriyetçi Senatörlerin Yaptırım İnadı: Türkiye’nin F-35 Programından Çıkarılması Yetmez Cezalandırılmalı

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi nedeniyle herhangi bir yaptırım uygulamayı planlamadığını söylemişti. Ancak ülkedeki Cumhuriyetçi senatörler Trump üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Senatörlerin ABD Başkanı Donald Trump'a Ankara'ya yaptırım çağrısı öngören bir önerge sunduğu öğrenilirken, Demokrat Senatör Bob Menendez de Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının yeterli olmadığını ve yaptırım uygulanması gerektiğini savundu.

19.07.2019 - 12:43
19.07.2019 - 15:46
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhuriyetçi Florida Senatörü Rick Scott ve Indiana Senatörü Todd Young’ın imzası ile senatoya gönderilen karar tasarısında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının ABD’nin güvenlik çıkarlarına doğrudan ve vahim bir tehdit olarak nitelendiriliyor. Tasarının yasal bir bağlayıcılığı bulunmazken, CAATSA kapsamındaki yaptırımların Türkiye için tam anlamı ile uygulanması yönünde ABD yönetimine çağrı yapılıyor.

NATO’ya da çağrı yapıldı

Senatoya sunulan önergede ABD yönetimine Rusya’nın teşkil ettiği tehdidin masaya yatırılması ve Türkiye’nin NATO üyeliği üzerinde düşünülmesi için çağrıda bulunuldu. ABD’li senatörler bu konuda NATO’ya da toplantı çağrısı yaptı. Ayrıca Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli Demokrat üyelerinden New Jersey Senatörü Bob Menendez, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasına karşılık olarak sadece F35 programından çıkarılmasına yeterli olmadığını savundu. Bu konuda açık bir yasa olduğunu belirten Senatör, Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması gerektiğini dile getirdi. Başkan Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulamaması halinde Washington yönetimini buna zorlayan yasa tasarısının senatoya sunacağını söyledi.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim