Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

ABD ve Çin Arasında Yaşanan Ticaret Savaşlarının Ortasında Kalan Huawei Kendi İşletim Sistemini Çıkarıyor

Eklenme:
 ABD ve Çin Arasında Yaşanan Ticaret Savaşlarının Ortasında Kalan Huawei Kendi İşletim Sistemini Çıkarıyor

ABD ve Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının ardından Google tarafından lisansı iptal edilen Huawei, Android yerine başka bir işletim sistemi arayışına girmişti. Bir süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalışan Huawei, çalışmalarında son aşamaya geldiğini duyurdu. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan firmadan yapılan açıklamada, gelecek ay tanıtılması planlanan işletim sistemine HongMeng OS adını vermeyi düşündükleri belirtildi.

Ağustos Ayında Dünyaya Duyurulacak

9 – 11 ağustos 2019 tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan Huawei Geliştirici Konferansı’nda Çinli teknoloji devi tarafından geliştirilen HongMeng OS işletim sistemi ilk kez dünyayı duyurulacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada yeni işletim sisteminin Android platformundan yüzde altmış daha hızlı çalıştığı, MacOS’tan da hızlı olduğu iddia edildi. Huawei, kendi işletim sistemini çıkardıktan sonra kendisine ait bir uygulama mağazası da yapacak. Firma tarafından geliştirilen yeni işletim sisteminin 2020 yılında kullanıcılarla buluşturulması planlanıyor.

Google Lisansını İptal Etmişti

Huawei firması ilk cihazını çıkardığı günden bu yana Google’ın işletim sistemi olan Android kullanıyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda Çin ve ABD arasında başlayan ticaret savaşları nedeni ile Huawei ve Google’ın arası da açıldı. Google, Android işletim sistemi kullanan Huawei’nin lisansını iptal ederken, Çinli teknoloji firmasının cihazlarını kullananlar bundan sonra ne olacağını merak ediyordu. Huawei tarafından yapılan yeni işletim sistemi açıklaması ile birlikte kullanıcılar da rahat bir nefes aldı.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23