ABD ve Çin Arasında Yaşanan Ticaret Savaşlarının Ortasında Kalan Huawei Kendi İşletim Sistemini Çıkarıyor

Piyasaya sürdüğü ilk cihazından bu yana Android işletim sistemini kullanan Huawei, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının ardından Google ile ilişkisi bozulunca işletim sistemini çıkarmaya karar verdi. Google tarafından lisansını iptal edilmesinin ardından çalışmalarına başlayan Huawei, gelecek ay kendi işletim sistemini tanıtacak.

08.07.2019 - 21:54
08.07.2019 - 21:54
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

ABD ve Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının ardından Google tarafından lisansı iptal edilen Huawei, Android yerine başka bir işletim sistemi arayışına girmişti. Bir süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalışan Huawei, çalışmalarında son aşamaya geldiğini duyurdu. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan firmadan yapılan açıklamada, gelecek ay tanıtılması planlanan işletim sistemine HongMeng OS adını vermeyi düşündükleri belirtildi.

Ağustos Ayında Dünyaya Duyurulacak

9 – 11 ağustos 2019 tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan Huawei Geliştirici Konferansı’nda Çinli teknoloji devi tarafından geliştirilen HongMeng OS işletim sistemi ilk kez dünyayı duyurulacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada yeni işletim sisteminin Android platformundan yüzde altmış daha hızlı çalıştığı, MacOS’tan da hızlı olduğu iddia edildi. Huawei, kendi işletim sistemini çıkardıktan sonra kendisine ait bir uygulama mağazası da yapacak. Firma tarafından geliştirilen yeni işletim sisteminin 2020 yılında kullanıcılarla buluşturulması planlanıyor.

Google Lisansını İptal Etmişti

Huawei firması ilk cihazını çıkardığı günden bu yana Google’ın işletim sistemi olan Android kullanıyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda Çin ve ABD arasında başlayan ticaret savaşları nedeni ile Huawei ve Google’ın arası da açıldı. Google, Android işletim sistemi kullanan Huawei’nin lisansını iptal ederken, Çinli teknoloji firmasının cihazlarını kullananlar bundan sonra ne olacağını merak ediyordu. Huawei tarafından yapılan yeni işletim sistemi açıklaması ile birlikte kullanıcılar da rahat bir nefes aldı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim