ABD Savunma Bakanı Vekili: Türkiye’nin S-400 Teslim Aldığının Farkındayız F-35’le İlgili Pozisyonumuz Aynı

Türkiye'nin ABD'nin tehditlerine rağmen Rus yapımı S-400 füze savunma sistemini bugün teslim almasının ardından Pentagon'dan ilk açıklama geldi.

12.07.2019 - 20:23
12.07.2019 - 20:23
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin ilk parçaları bugün teslim edildi. ABD’nin bütün karşı çıkmasına rağmen Türkiye’nin geri adım atmadığı hava savunma sistemleri hakkında Pentagon’dan ilk açıklama geldi. ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper, konu hakkında ön değerlendirme yaparak, Türkiye’ye yapılan teslimatın farkında olduklarını ancak F-35’le ilgili pozisyonda bir değişiklik olmadığını söyledi.

Bakan Akar ile görüşecek

ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper, açıklamasının devamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi yapacağını ve yaptığı görüşmenin ardından daha ayrıntılı bir açıklamada bulunacağını dile getirdi.

F-35 programındaki pozisyonunu koruyor

ABD savunma bakan vekili 26 Haziran tarihinde Brüksel’de düzenlenen NATO savunma bakanları toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile baş başa bir görüşme gerçekleştirilmişti. Bu görüşmede, Esper’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Türkiye’nin aynı anda hem S 400 hava savunma sistemine hem de F-35’lere sahip olamayacağını söylediği belirtilmişti. Bugün Hulusi Akar ile telefon görüşmesi yapmadan önce konuşan Pentagon şefi, Türkiye’nin Rusya’dan savunma sistemleri alması halinde F-35 programında rol alamayacağına dair pozisyonunu adeta teyit etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim