ABD savunma bakanı Esper ilk kez o ifadeyi kullandı: Türkiye’nin operasyonunu engelleriz

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda terör örgütü PKK uzantısı PYD/YPG kontrolünde bulunan bölgeye operasyon yapma kararlılığı devam ederken ABD Savunma Bakanı Mark Esper, görüşmelerin tamamlanmasının hemen ardından bir açıklama yaptı. Esper, açıklamasında Türkiye'nin bölgeye olası bir operasyonunu engelleyeceklerini söyledi.

07.08.2019 - 14:43
07.08.2019 - 15:42
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı’nda Türk ve Amerikalı askeri heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmeler devam ediyor. Görüşmelerin herhangi bir uzlaşmaya varılmadan sona erdiği öğrenilirken ABD arasındaki görüşmelerde Fırat’ın doğusuna Türkiye’nin yapmayı planladığı operasyon ele alındı.

ABD 5 ila 10 kilometrede istiyor

Türkiye görüşmeler sırasında sınırdan 30 kilometre derinlikte Mehmetçik tarafından kontrol edilmesi planlanan bir güvenli bölge oluşturulmasını istedi. Türk askeri yetkililer bunun Türkiye sınırındaki terör tehdidinin ortadan kaldırılması için gerekli olduğunu savunurken ABD ise 5 ila 10 kilometre arasında bir bölgede Türk Amerikan ortak devriyesi önerisini gündeme getirdi. Görüşmeler dün gece tarafların isteklerinde geri adım atmaması nedeniyle uzlaşma olmadan sona erdi.

Operasyonu engelleriz

Dün gece yapılan görüşmeler sona ermeden kısa bir süre önce ABD Savunma Bakanı Mark Esper konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Amerika’dan bugüne kadar yapılan açıklamalarda Ankara’nın olası Fırat’ın doğusu operasyonuna karşı endişeleri olduğu söyleniyordu. Fakat bugüne kadar engellemek ifadesi hiç kullanılmamıştı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper bu defa yaptığı açıklamada “ operasyonu engelleriz” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim