Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

ABD Huawei’yi kara listede tutuyor ancak lisanslı satışlara izin verecek

Eklenme:
 ABD Huawei’yi kara listede tutuyor ancak lisanslı satışlara izin verecek

ABD’li şirketler Huawei’ye ekipman satabilecek. ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross Salı günü bu kararı onayladı. Ancak, şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaları için önce lisans almaları gerekiyor. Ulusal güvenlik tehdidi olmadığı sürece lisans alan şirketler satış yapabilecekler. ABD Başkanı Donald Trump geçen ay ticaret görüşmelerini canlandırmaya çalışırken, Çin’in telekomünikasyon konusundaki kısıtlamaları hafifletme vaadinde bulunmuştu. Bu kararın bu vaatle ilgisi olduğu düşünülüyor.

Hala kara listede

Washington’daki bir etkinliğe katılan Ross, Huawei’nin hala kara listede olduğunu ancak, lisans alan firmaların Huawei’ye satış yapabileceğini söyledi. Mayıs ayında ABD başkanı Trump, Huawei şirketinin Çin hükümeti ile bağlantısı nedeniyle kara listeye alınmasına karar vermiş ve ülkedeki faaliyetlerini durdurmuştu. Trump’un ekonomi danışmanı Larry Kudlow da bir açıklama yaparak, lisans şartlarının yalnızca “sınırlı bir süre için” rahatlatılacağını dile getirdi. Financial Times’a göre bu süreç sorunsuz bir şekilde ilerlerse lisanslı satış kalıcı hale getirilebilir.

Huawei yanıt vermedi

Çinli teknoloji devi Huawei’ye bu karar Çarşamba günü öğleden sonra ABD hazine sekreteri Steven Mnuchin tarafından gönderildi. Ancak, zorlu bir süreçten geçen Huawei, bu karara herhangi bir yanıt vermedi. Hazine sözcüsü Monica Crowley ise yaptığı açıklamada, Mnuchin’in özel sektörde şirket CEO’ları ile sürekli olarak görüştüğünü, ancak Huwai konusunda herhangi bir çağrıda bulunmadığını iddia etti.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23