Teknoloji

ABD Huawei’yi kara listede tutuyor ancak lisanslı satışlara izin verecek

ABD’li şirketler Huawei’ye ekipman satabilecek. ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross Salı günü bu kararı onayladı. Ancak, şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaları için önce lisans almaları gerekiyor. Ulusal güvenlik tehdidi olmadığı sürece lisans alan şirketler satış yapabilecekler. ABD Başkanı Donald Trump geçen ay ticaret görüşmelerini canlandırmaya çalışırken, Çin’in telekomünikasyon konusundaki kısıtlamaları hafifletme vaadinde bulunmuştu. Bu kararın bu vaatle ilgisi olduğu düşünülüyor.

Hala kara listede

Washington’daki bir etkinliğe katılan Ross, Huawei’nin hala kara listede olduğunu ancak, lisans alan firmaların Huawei’ye satış yapabileceğini söyledi. Mayıs ayında ABD başkanı Trump, Huawei şirketinin Çin hükümeti ile bağlantısı nedeniyle kara listeye alınmasına karar vermiş ve ülkedeki faaliyetlerini durdurmuştu. Trump’un ekonomi danışmanı Larry Kudlow da bir açıklama yaparak, lisans şartlarının yalnızca “sınırlı bir süre için” rahatlatılacağını dile getirdi. Financial Times’a göre bu süreç sorunsuz bir şekilde ilerlerse lisanslı satış kalıcı hale getirilebilir.

Huawei yanıt vermedi

Çinli teknoloji devi Huawei’ye bu karar Çarşamba günü öğleden sonra ABD hazine sekreteri Steven Mnuchin tarafından gönderildi. Ancak, zorlu bir süreçten geçen Huawei, bu karara herhangi bir yanıt vermedi. Hazine sözcüsü Monica Crowley ise yaptığı açıklamada, Mnuchin’in özel sektörde şirket CEO’ları ile sürekli olarak görüştüğünü, ancak Huwai konusunda herhangi bir çağrıda bulunmadığını iddia etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu