ABD Başkanı Trump ulusal güvenlik stratejisi açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklama ile ABD'nin ulusal güvenlik stratejisini açıkladı.

19.12.2017 - 1:28
19.12.2017 - 1:28
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Donald Trump “ÖNCE ABD” başlığı ile belirlenen ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. Yaptığı açıklamada ABD ulusal güvenlik sisteminin 4 ana unsura dayandığını söyleyen Trump, Önceki başkanların hatası, ABD sınırlarını ardına kadar açmalarıydı” dedi ve sınırların korunamaması halinde ABD’yi koruyamayacaklarını belirterek sınır politikasının kritik önem taşıdığını belirtti.

İRANA UYGULANAN YAPTIRIMLAR

Konuşmasında İran’a da yer veren Trump, ” İran devrim muhafızları terörizmi destekliyor ve biz onlara yaptırım uyguladık” dedi. Trump ayrıca Deaş’la mücadele konusunda ise “ABD, deaş terör örgütüne önemli darbeler indirmiştir. Nereye kaçarlarsa takip ediyoruz ve ABD sınırlarından içeri girmelerine izin vermiyoruz” diye konuştu.

ABD Ulusal güvenlik stratejisini açıklarken Kuzey Kore ile yaşanan gerilim hakkında ise “Kuzey Kore’nin izole edilmesi konusunda daha yapacak çok şey var, bu rejim dünyayı tehdit etmemeli” diyerek konuşmasını sürdürdü.

ÇİN VE RUSYA RAKİP

Abd başkanı konuşmasında Rusya ve Çin’e de yer verdi ve Rusya ile Çin’i rakip kuvvetler olarak tanımladı. Trump, “Bu ülkelerle işbirliğini, ulusal güvenliğimizi korumayı sürdürerek devam ettireceğiz, dedi ve Rusya’nın ABD ile istihbarat paylaşımından dolayı teşekkür etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

BARIŞ GÜÇLE TESİS EDİLECEK

ABD ulusal güvenlik stratejilerinin dört temel başlık ile sıralayan Trump, yeni strateji belgemiz önceliği sınırlarımızın güvenliğine verecek. Stratejimizde ikinci temel prensip ise Amerikanın refahını korumak ve güçlendirmek olacak. Üçüncü temel ise barışı güçle korumak olacak. Stratejimizin bir diğer önemli ayağı ise tüm dünyada Amerika’nın etkinliğini gücünü artırmak olacak.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim