Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Seyahat belgesi alma ekranı

65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Türkiye'de koronavirüsü salgınının başlamasının ardından en çok etkilenen grup olan 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmiş ardından da yasaklar esnetilmişti. Sınırlı saatlerde dışarıya çıkma izni olan 65 yaş üstü vatandaşlar tatil amacıyla il değiştirmek için seyahat belgesi almak zorunda. Peki 65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? 65 yaş üstü seyahat belgesi alma ekranı ve detaylar haberimizin devamında…
Eklenme:
 65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Seyahat belgesi alma ekranı

65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Türkiye’de Mart ayında koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte en çok risk altında olan grup 65 yaş üstü vatandaşlar oldu. Normalleşme süreci 1 Haziran tarihinde başlasa daha bu gruba belirli saatlerde dışarıya çıkma izni verildi. Ardından açıklama yapan İçişleri Bakanlığı tatil amacıyla il değiştirmek isteyen 65 yaş üstü vatandaşların seyahat belgesi alması gerektiğini duyurdu. Peki 65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır? 65 yaş seyahat belgesi alma ekranı ve detaylar haberimizin devamında…

65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş üstü vatandaşlar seyahat belgesi alarak il değiştirebilecek. Yayınlanan genelgede 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastalarının seyahat belgesi alamayacağı ifade edildi. 65 yaş üstü seyahat belgesi almak için vatandaşların sağlık kuruluşlarına, Valilik veya Kaymakamlığa gitmesine gerek yok. Turizm amaçlı seyahat izin belgesi almak isteyen vatandaşlar Alo 199 Vefa sosyal destek hattından ya da e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede 65 yaş ve üzeri kişilerin kendileri ile aynı durumda olan 1. derece yakınlarının da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvuru yapabilecekleri ifade edilirken vatandaşlar seyahat için otobüs, uçak, tren ve özel araçlarını kullanabilecekler.

E-devlet 65 yaş üstü seyahat belgesi başvurusu

65 yaş üstü seyahat belgesi başvurusu e-devlet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet üzerinden arama butonuna seyahat belgesi başvurusu yaparak başvuru ekranına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı Sürecek mi?

Türkiyede koronavirüs salgınının başlamasının ardından 1 Haziran tarihinde normalleşme süreci hayata geçmişti. 65 yaş üstü vatandaşlara normalleşme süreci kapsamında saat 10.00 ile 20.00 arasında sokağa çıkma izni verilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 65 yaş üstü vatandaşlara evden çıkmama önerisi yapmaya devam ediyor. Tatil sezonunun açılması ve Kurban Bayramı nedeniyle vaka sayıları yeniden tırmanmaya başlarken Bilim Kurulu yaptığı açıklamada yasakların geri gelebileceğini duyurdu.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?
12 09 2020 - 18:42
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Uzman Çavuş Musa Orhan kimdir? Neden sosyal medyanın gündeminde?
26 08 2020 - 10:59
Yorum Yap