1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 5G zararlı mı? 5G beynimizi nasıl etkileyecek?
5G zararlı mı? 5G beynimizi nasıl etkileyecek?

5G zararlı mı? 5G beynimizi nasıl etkileyecek?

A+A-

5G zararlı mı sorusu uzun zamandan beri tartışma konusu olurken Nörolog Dr. Mehmet Yavuz 5G teknolojisinin zararları ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık açısından 5G teknolojisinin büyük zararları beraberinde getirebileceğini söyleyen Yavuz, günlük hayatın kolaylaştırması beklenen bu teknolojinin insan beynini olumsuz etkileyebileceğini birçok hastalığa davetiye çıkarabileceğini söylüyor.

5G ve 4G arasındaki fark nedir?

5G teknolojisi yeni nesil mobil iletişim teknolojisi olarak biliniyor. Birinci nesil teknoloji de sadece mobil telefon hizmeti verilirken 2. nesil teknolojide ise telefonla görüşmenin yanında mesajlaşma özelliği kullanılıyor. 3G teknolojisi ile birlikte veri paylaşımı ve daha hızlı iletişim hayatımıza girerken 4G teknolojisi ile birlikte ses ve veri paylaşımının yanında görüntülü iletişim özelliği başladı. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ile birlikte ise çok hızlı ses ve görüntü sal iletişim yapmanın yanında nesnesel iletişim hizmeti de sunulacak. Kısacası 5G ile birlikte akıllı araçlar, akıllı binalar gibi eşyalar ile alakalı nesnesel iletişim imkanı olacak. Fakat 5G teknolojisi daha kısa dalga boyu ama daha geniş bant özelliği kullanması nedeniyle 4G'ye oranla çok daha fazla baz istasyonunun ortaya çıkması anlamına da gelecek. Aynı zamanda daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulurken o açığın ortadan kaldırılması için dünya genelinde yaklaşık 400 civarında yeni nükleer santral ihtiyacı doğacak.

5G zararlı mı? 5G beynimizi nasıl etkileyecek?

5G zararlı mı?

4G’ye oranla 5G teknolojisinde daha fazla baz istasyonu ihtiyacı doğduğu için uzmanlar uyarıda bulunuyor. Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte yaklaşık olarak 150-200 metrede bir baz istasyonu olacak. Bu durumda da havada çok yoğun ve kesif bir elektromanyetik ortam oluşacak. Elektromanyetik kirliliğin ortaya çıkması ile birlikte de yoğun yapılaşmanın yoğun mağazaların ve dolayısıyla ciddi popülasyonun yaşandığı AVM'lerde bariz olarak bu kirlilik kendini göstermeye başlayacak.

Uzamanlar 5G teknolojisinin ardından ortaya çıkabilecek hastalıklarla ilgili uyarıda bulunuyor. Sadece insanları değil dünya üzerindeki bütün canlıları etkilemesi beklenen bu elektromanyetik kirlilik özellikle beyinde önemli hastalıklara yol açabilir. Elektromanyetik yoğunluğun beyni ve zihni olumsuz etkileyebileceğini söyleyen uzmanlar, ciddi düzeyde Alzheimer hastalığının artabileceği konusunda uyarı yapıyor. Yapılan laboratuvar deneylerinde bu görüşleri desteklediği ifade edilirken 5G teknolojisinin beyni çok daha fazla şiddetli etkilemesinin kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.