Teknoloji

5G Nedir? 5G Ne Zaman Çıkıyor?

3G bağlantı standartlarının Türkiye’ye ilk kez giriş yaptığı dönemi hatırlıyor musunuz? 3G teknolojisine sahip akıllı telefonların satışlarında patlama yaşanmıştı ve uzun süre konuşulmuştu. 4.5G’nin ardından şimdi de dünya 5G standartlarına geçmeye hazırlanırken, pek çok kişinin de 5G nedir, 5G ne zaman çıkıyor gibi sorular yönelttiğini biliyoruz. Öyleyse yanıtlayalım; 5G ne demek ve ne kadar hızlı olacak?

5G Nedir? 5G Ne Zaman Çıkıyor?

5G Nedir?

Mobil internet bağlantısının yeni nesil standartı olacak olan 5G ağlar daha yüksek hızlar ve daha başarılı bağlantılar sunacak. Bu sayede akıllı telefon ve diğer mobil cihazlar internete eskiye göre çok daha iyi şekilde bağlanabilecek.

En yeni ağ teknolojilerini ve son araştırmaları bir araya getiren 5G, mevcut bağlantılara göre çok daha yüksek hızlar sunacak ve ortalama 1GBps indirme hızlarına yaklaşacak. Bu sayede Nesnelerin İnterneti – Internet of Things teknolojisinin de gelişimi beklenirken, büyük miktarda veri taşıması için gereken altyapı sağlanacak ve daha akıllı, daha birbirine bağlantılı bir dünya karşımızda olacak.

5G ne zaman çıkacak? Bu teknolojinin dünya çapında 2020 yılında sunulması beklenirken, var olan 4G ve 4G teknolojilerine göre çok daha stabil – hızlı bağlantılar sunacak.

Kısa Kısa 5G Özellikleri

  • Daha hızlı indirme ve upload hızları
  • Daha akıcı online içerik yayını
  • Yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar
  • Daha güvenilir mobil bağlantılar
  • IoT cihazların bağlantısında gelişim
  • Otonom sürüşlü arabalar ve akıllı şehirler de dahil olmak üzere gelişmiş teknolojilerde artış

5G Nedir? 5G Ne Zaman Çıkıyor?

5G Ne Kadar Hızlı Olacak?

5G 4G’den ne kadar hızlı olacak? Açıkçası bu henüz net olarak bilinmiyor çünkü 5G teknolojisinin geliştirme aşaması hâlâ devam ediyor.

Fakat söylenenlere göre mevcut download ve upload hızlarında ciddi anlamda yükseliş sağlanacak. Hatta GSMA ile minimum indirme hızları 1GBps civarına yükselecek. Birçok uzman 5G ağlarının ortalama hızının 10 GB / sn’ye ulaşacağını, hatta kimisinin aktarım oranlarının saniyede 800GB’a kadar ulaşabileceğini söylüyor.

Tüm bunlar gösteriyor ki 5G ile internet kullanıcıları tam uzunluktaki bir HD kaliteli filmi sadece saniyeler içinde indirebilecek. Aynı zamanda yazılım indirmeleri de günümüze göre çok daha hızlı olacak.

Telefonum 5G Destekliyor mu?

Mevcut akıllı telefonlar tabletler ve diğer cihazlar 4G standartları döneminde çıkmıştı. Bu yüzden de muhtemelen 5G destekleri olmayacak. Buna rağmen 2020 takvimi giderek yaklaşırken, yakında varsayılan olarak 5G bağlantı desteğine sahip akıllı telefonların çıkacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca endişelenmenize de gerek yok. Her ne kadar 5G günümüz 4G ve 3G standartlarına göre önemli bir atılım olsa da, yeni teknoloji olduğu için anında bunların yerine geçmeyecek ve oturması için biraz süre gerekecek.

Çıktığı dönem tıpkı 4G’de olduğu gibi 5G’nin de yerleşip yayılması biraz zaman alacaktır.

5G Nedir? 5G Ne Zaman Çıkıyor?

Telefonların Ötesinde: 5G’nin Kullanım Alanları

5G indirme hızları pek çok akıllı telefon kullanıcısının hayallerini süslüyor fakat aynı zamanda yeni bağlantı standartları, yeni nesil bir wireless dönemi de başlatacak. Akıllı ev güvenlik araçlarından sürücüsüz otomobillere, IoT cihazlardan hayatımızın her alanına kadar 5G’den etkileneceğiz.

[su_quote cite=”Steve Koenig, Tüketici Teknolojisi Derneği Pazar Araştırma Müdürü”]‘Yapay zeka ile birlikte 5G teknolojisi yaklaşan veri çağının habercilerinden birisi. Sürücüsüz arabalar bu yeni veri çağını sembolize ediyorlar çünkü tek bir görevleri var, aracı sürmek. Bunu yaparken de aracın kendisinden çok yüksek oranda veri taşınıyor ve çeşitli sensörler çevrede hareket gerçekleştikçe bolca veri topluyorlar. Bu diğer araçlardan yol durumu hakkında veri toplamak da, hava durumu hakkında bilgi almak da olabilir. Tüm bu işler çok fazla veri ile gerçekleştiriliyor. Bu yüzden de yüksek kapasiteye ve daha düşük gecikme (latency-lag) oranlarına ihtiyacımız var.’ [/su_quote]

Tüm bunların yanında artık 5G nihayet sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanlarına da giriş yapabilir. Böylece VR teknolojisinin yayılması da kolaylaşacaktır. Son dönemde Apple’ın da AR gözlükler geliştirdiğini düşünürsek, her şey kulağa oldukça hoş geliyor.

Hatta Ericsson da bu yılki Dünya Mobil Kongresi – Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde akıllı gözlüklerin 5G bağlantı ile nasıl daha hızlı ve hafif olacağını dile getirmişti. Kısacası 5G teknolojisi sadece akıllı telefonlarda etkisini göstermeyecek, hayatın pek çok alanına girecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu