Nedir?

503 Service Unavailable Error Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Bir web sunucusu geçici olarak gelen isteği karşılayamadığında karşımıza 503 Service Unavailable – 503 Hizmet Kullanılamıyor hatası çıkmaktadır. Neredeyse her zaman bu hata web sitesinin kendisinden kaynaklanmaktadır ve tekrar denemekten başka yapabileceğiniz pek fazla şey yoktur. Yine de sorunu halletmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntem var. Peki 503 Service Unavailable hatası nedir? 503 Service Unavailable hatası nasıl çözülür?

503 Service Unavailable Error Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

503 Service Unavailable Hatası Nedir?

Başta da dediğimiz gibi web sunucusunun geçici olarak gelen istekleri karşılayamadığı durumlarda karşımıza 503 Service Unavailable Error hatası çıkmaktadır. Bu doğrudan erişmek istediğiniz sitenin web sunucusu da olabilir, onla bağlantılı bir başka web sunucusu da olabilir. Buna 503 hatası denmesinin sebebi ise HTTP durum kodunun bu gibi hatalarda 503 olmasıdır.

503 Service Unavailable Error hatası birden fazla sebeple karşınıza çıkabilir fakat yaygın sebepler web sitesinin aşırı istek alması ya da bakım çalışması olmasıdır.

503 Service Unavailable Error hatası, 500 Internal Server Error hatasından daha farklıdır. 500 hatası sunucunun bir noktada engellendiği durumlarda karşınıza çıkar. 503 hatası ise sunucunun iyi durumda olduğunu ve ciddi bir problem olmadığını gösterir.

Tıpkı diğer hatalarda olduğu gibi web site tasarımcıları 503 hatalarının da nasıl gözükeceğini değiştirebilir. Dolayısıyla bu hatayı farklı web sitelerinde farklı tasarımlarda görebilirsiniz. Örneğin karşınıza şu isimler çıkabilir:

  • Http/1.1 Service Unavailable
  • 503 Error
  • 503 Service Temporarily Available
  • 503 Service Unavailable
  • Service Unavailable – DNS Failure
  • HTTP Error 503
  • HTTP 503
  • Error 503 Service Unavailable

Önemli olan 503 hatasının sunucu kaynaklı bir hata olduğunu unutmamaktır. Yani problem sizin bilgisayarınızdan değil, web sitesinin kendisinden kaynaklıdır. Buna hem iyi, hem de kötü haber diyebiliriz. İyi haber şu ki, bilgisayarınız ve internetiniz sorunsuz çalışıyor. Kötü haber ise bu hatayı sizin çözmeniz pek mümkün değil.

Fakat yine de deneyebileceğiniz birkaç yöntem var.

503 Service Unavailable Error Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

503 Service Unavailable Error Hatası Nasıl Çözülür?

Sayfayı Yenileyin

Bahsettiğimiz gibi 503 Service Unavailable Error hatası geçici bir problemdir ve bazen kısa sürede düzelir. Kimi zaman web sitesi aşırı trafik aldığında hata verir ve kısaca sayfayı yenilemeyi deneyerek sorunu çözebilirsiniz. İnternet tarayıcılarının neredeyse tamamında F5 tuşuyla sayfayı yenileyebilirsiniz.

Site Diğer Kullanıcılarda da Aynı mı?

Bir sitede problem olup olmadığını anlamak için her zaman kendiniz haricinde kişileri de kontrol edin. Eğer siteyi kullanan başka bir tanıdığınız varsa ona sorabilirsiniz ya da isitdownrightnow.com sitesini kullanabilirsiniz. Bu siteye girerek kontrol etmek istediğiniz sitenin adını yazın ve sunucu durumunu kontrol edin.

503 Service Unavailable Error Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Cihazlarınızı Yeniden Başlatın

Bir web site kontrol aracı kullandınız ve sayfanın sadece sizde açılmadığını fark ettiniz. Aynı zamanda başka bir tarayıcı denemek de fayda etmezse, cihazlarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayarınızı, modeminizi ya da akıllı telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu