Teknoloji

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

Oyun dünyası hızlı bir şekilde evriliyor ve her oyuncu artık daha iyi oyun deneyimine ihtiyaç duyuyor. Ultra HD olarak da bilinen 4K çözünürlüklü yeni teknolojiler yayılırken, maalesef her bilgisayar bu noktaya ulaşamıyor ve güçlü ekran kartları gerekiyor. Peki 4K oyun oynamak için ekran kartı tercihiniz ne olmalı?

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti FTW2 GAMING

Nvidia tarafından tasarlanan ve geliştirilen bu ekran kartı alüminyum kasaya ve Pascal mimarisine sahip. AAA oyunları rahatlıkla açabilen ve 4K çözünürlük desteği sunan ürün aynı zamanda üst düzey bir soğutma sunuyor ve yüksek bellek bant genişliği ile hemen hemen her oyunu sorunsuz açıyor.

GTX 1080 Ti FTW2 Gaming modelinin en büyük eksisi ise maalesef epey yüksek olan fiyatı.

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

Nvidia GTX Titan X

4K çözünürlüğü destekleyen bir diğer Nvidia yapımı ekran kartı da GTX Titan X olarak karşımıza çıkıyor. Yine esnek Pascal mimarisiyle çalışan ve piyasadaki en iyi ürünlerden birisi olan GTX Titan X yüksek performans sunarken ısınma sorunu da bulunmuyor.

Fakat tabii ki böyle bir performans yüksek fiyatlarla geliyor ve aynı zamanda her işlemciyle de çalışmıyor.

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

AMD Vega

Geçtiğimiz yıl çıkan VEGA ekran kartı bir prototip olarak yayınlandı fakat kısa sürede başarısını kanıtladı. Yüksek bant genişliğiyle işlem yaparken çok daha az bekleme süresi sunan AMD Vega, aynı zamanda işlemci kullanım oranını da düşürerek performansı artırıyor.

Yüksek fiyatına rağmen 4K çözünürlükle oyun oynamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında kalmaya devam edecek.

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia’nın GeForce GTX 1080 Founders Edition modeli Pascal mimarisiyle tasarlandı ve yüksek bant genişliği ve enerji verimliliğine sahip. Üst düzey performans sunan ve fazla ısınmayı da özel soğutma teknolojisiyle engelleyen ekran kartı sanal gerçeklikle de uyumlu.

4K çöznüürlüklü oyunlarda üst düzey bir performans sunan ve SLI desteğine de sahip olan ürün belki biraz pahalı fakat kesinlikle hakkını veriyor.

4K Oyun Oynamak İçin En İyi Ekran Kartları

AMD Radeon R9 Fury X

4GB yüksek bant genişliğiyle gelen ve 4K çözünürlük de destekleyen AMD Radeon R9 Fury X su soğutmalı bir ekran kartı ve bu yüzden de aşırı ısınma sorunları yaşamıyor. Yüksek çözünürlükteki işlemleri de kolaylıkla halledebilen R Fury X modelinde aynı zamanda free sync teknolojisi de bulunuyor ve ekran kartı ile monitör arasındaki iletişimi kuruyor.

AMD Radeon R9 Fury X’in tek eksiği ise çok fazla enerji kullanması ve bunun da elektrik faturalarına yansıması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu