Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

40’lı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

Kadınların en güzel yaşları 30’larından sonra başlar fakat 40’lara gelindiğinde ise birçok kadında yaşlanma telaşı görülür. İyi bir cilt bakımı ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ile yaşlanmayı azaltabilirsiniz. Hemen gözünüz korkmasın zahmetli bir şeyler değil bunlar, yapacağınız bazı ufak dokunuşlarla bu mümkün.
Eklenme:
 40’lı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

Kadınlarda 40’lı yaşların başı ile birlikte kırışıklıklar ve bir takım cilt sorunları meydana gelebiliyor. Bu yaşlar artık cilt özel bir bakım istiyor.  Tabi ki cilt her yaşta bakım istiyor fakat bu yaşlarda artık özel bakımlar gerekiyor. Bu yüzden 40’lı yaşlarda ortaya çıkan cilt problemlerine, özel çözümler üretmek şart. İşte 40’lı yaşlarda cildiniz için mutlaka dikkat etmeniz gerekenler…

Güneşten Mutlaka Korunun

Bildiğimiz üzere güneş sağlığımız için büyük öneme sahip. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi güneş ışınlarının da fazlası zara, özellikle de cilde büyük zararları var. Gün içinde yaz kış demeden, güneşin cilt problemlerine neden olmaması için koruma faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir. Cildi güneşten yeteri kadar korumamak kırışıklıklara davetiye çıkarır ve yaşlı bir cilt görünümüne neden olabilir.

Nemlendiricisiz Olmaz

40’lı yaşlarda sıkça görülen problemlerden bir diğeri nemini kaybetmiş cilt sorunudur. Nemini kaybeden ciltlerde ise çizgiler hızlı bir şekilde artar ve bu durum artık dışarıdan belli olur. Kırışıklıklara davetiye çıkarmamak için mutlaka nemlendirici kullanılmalı. Ayrıca bu yaşlarda kullanılan nemlendiricilerin içinde gliserol ve hiyalüronik asit olmasına özen gösterin. Çünkü bu bileşenler deride su tutulmasını sağlar ve daha genç bir görünüm verir.

Yüzünüzü Dinlendirin

40’lı yaşlarda en fazla yapılan hatalardan bir tanesi kırışıklıkları kapatmak için daha fazla fondöten, kapatıcı ve pudra kullanarak makyaj yapmak. Fakat bu kısa süreli bir çözüm olsa da, uzun vadede kırışıklıkların ve çizgilerin daha da artmasına neden olur. Eğer makyaj yapmak isteniyorsa veya işten dolayı yapma zorunluluğu varsa hafta sonları veya evdeyken cilt makyajdan tamamen arındırılıp dinlendirilmeli. Ayrıca kat kat fondöten sürmek yerine doğal ürünlerin olduğu makyajlar benimsenmelidir.

Boyun Bakımını Da İhmal Etmeyin

Yapılan hatalardan bir diğeri ise cilt bakımını sadece yüz ile sınırlandırmaktır. Cilt bakımı yaparken sadece yüzünüze değil boynunuza da bakım yapmalısınız. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yüze ve boyuna uygulanan kremlerin her zaman yukarı doğru masaj yaparak uygulanmasıdır.

Su Her Zaman Bol İçilmeli

Su hepimizin bildiği gibi bebeklikten itibaren önemli ve tabi ki 40’lı yaşlarda daha da önem kazanıyor. Su ile vücuttaki toksinlerin atılması cilt sağlığına büyük fayda sağlar. Bu yüzden şekerli, asitli ve yapay içecekleri bir kenara bırakıp yaşınız ve kilonuz için uygun olan su miktarını her gün içmeye özen gösterin.

Tüm bunların yanında;

40’lı yaşlarda cilt bakımı sadece yukarıda ki maddeler ile bitmiyor. Bunları da unutmayın; her sabah kısa cilt masajı yapın, yüz yogası uygulayın, taze meyve sebze daha fazla tüketin, mutfağınızdaki malzemelerle ve meyve sebzelerin kabukları ile maskeler yapın. Sigara içmeyin, alkol tüketimini sınırlayın veya hiç içmeyin, düzenli olarak her gün hareket edin, egzersiz veya pilates yapın, sabahları kısa yürüyüşler yapın, düzenli uyuyun, C ve E vitaminleri, magnezyum, potasyum, çinko takviyeleri ve kollajen desteği almayı unutmayın.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Selülite savaş açan çaylar
20 10 2020 - 16:34
Yorum Yap