Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

4-5 Bin Yıllık Çalıntı Kültür Varlıkları, İngiltere’den Türkiye’ye Getiriliyor

15 Şubat tarihinde İngiltere’den Türkiye’ye iki adet kültür varlığı getirilecek.
Son Güncelleme:
 4-5 Bin Yıllık Çalıntı Kültür Varlıkları, İngiltere’den Türkiye’ye Getiriliyor

İngiltere’den getirilecek eserlerden biri Anadolu kökenli ve tarihi milattan önceye dayanan yaklaşık M.Ö 3000 ile 2000 tarihlerinden olduğu düşünülen, iki adet boğalı kağnı heykeli ve üç parçalı lahit, 15 Şubat’ta Türkiye’de Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilenecek.

Londra’daki müzayede evinde bulundu

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere göre, daha önce 1980’li yıllarda Isparta Göksöğüt Belediyesi lahitleri 5 parçaya bölünmüş halde bulduktan sonra belediyeye taşımıştı. Belediye kayıtlarına göre lahit üç ana parça olarak kayıtlara geçti. Eksik parçalar olduğunu 1987 yılında  Prof. Dr Mehmet Özsait’in fotoğraflamasından sonra fark eden kişi Prof. Dr Volker Micheal Strocka oldu. 2015 yılında yaptığı araştırmalar ile eksikler fark edildi. Eserin eksik parçaları Londra’da bulunan Sotheby’s Müzayede Evi’nde basılan müzayede kataloğunda yer almaktaydı. Eserlerin kayıp parçaları 1987 yılında fotoğraflandıktan sonra müzeye taşındığı 1988 yılı arasında çalınmıştı. Türkiye’deki yetkililerin eksikleri belgelemesi ile eksik eserlerin iadesi süreci başlatıldı ve süreç başarıyla sonuçlandırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bilgilendirilmesi üzerine süreç başlatıldı. İçişleri Bakanlığı devreye sokularak Sotheby’s Müzayede evi ile diyaloglar başlatıldıktan sonra katalogda yer alan eksi parçaların 1988 yılında kime satıldığının izi sürüldü. Müzayede evinin Türkiye’ye verdiği bilgiye göre eksik parçalar ayrı ayrı iki şahsa satıldığı ve gizlilik sebebi ile bilgilerin verilemeyeceği yönündeydi. Yeri tespit edilemeyen eserler Interpol Çalıntı Sanat Eseleri Veri Tabanı’na kaydı yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışma ile eserlerin ileri tarihli satışları durduruldu. İngiliz ve Türk polislerinin ortak çalışması ile eserlerin yerleri tespit edildi ve iade süreci başlatıldı. Kayıp olan diğer iki eser ise Bonham’s Müzayede Evi’nde bulundu.

Her iki eserin de tanıtımı 15 Şubat tarihinde Bakan Ersoy’un katılımı ile yapılacak.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 15 Eylül Salı puan tablosu! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
15 09 2020 - 15:49
Meriç İzgi kimdir? Etkileşim almak için maymuna yapmadığını bırakmadı
14 09 2020 - 10:53
Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?
12 09 2020 - 18:42
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Yorum Yap