Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

25 ilde daha maske takma zorunluluğu getirildi! Maske takma zorunluluğu bulunan iller

Maske takma zorunluluğu olan iller hangileri? 25 ilde maske takma zorunluluğu getirilmesi ile birlikte vatandaşlar hangi illerde maske takması zorunlu olduğunu araştırmaya başladı. Peki maske takma zorunluluğu bulunan iller hangileri? Maske takmamanın cezası ne?
Son Güncelleme:
 25 ilde daha maske takma zorunluluğu getirildi! Maske takma zorunluluğu bulunan iller

Koronavirüsle mücadelede maske takmanın önemi herkes tarafından biliniyor. Ancak bazı vatandaşların durumun ciddiyetinin farkına varmaması ve maskeyi önemsememesi nedeniyle birçok ilde maske takmak zorunlu hale getirildi. İl Hıfzıssıhha kurulları tarafından alınan karara göre bazı illerde uygulanan maske takma zorunluluğuna 25 il daha eklendi. Peki hangi illerde maske takma zorunluluğu getirildi? Maske kullanımının zorunlu olduğu iller hangileri? Maske takmamanın cezası nedir?

Hangi illerde maske takmak zorunlu?

Türkiye genelinde Hıfzısıhha Kurulları tarafından 10’u Büyükşehir olmak üzere şu anda 25 ilin her yerinde maske takma zorunluluğu uygulanıyor. 25 kentte maske takmak zorunlu olurken İzmir’in de aralarında bulunduğu 13 şehirde ise bazı yerlerde maskesiz dolaşmak yasaklandı.

Maske takmanın zorunlu olduğu 25 il

Maske takmanın zorunlu olduğu büyük şehirler, Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Muğla, Sakarya ve Şanlıurfa olarak açıklandı. Bunların yanında sokağa çıkanların maske takmasının istendiği diğer şehirler ise Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Bolu, Bartın, Burdur, Düzce, Isparta, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Rize, Siirt ve Uşak oldu.

maske takma zorunluluğu

İstanbul’da maske takma zorunluluğu var mı?

Yukarıda sayılan illerin yanında İzmir, Giresun, Gaziantep, Karaman, Kayseri, Trabzon, Ordu, Tunceli, Kırıkkale, Van ve Manisa’nın merkezi ve bazı ilçelerinde cadde ve sokaklarda aynı zamanda Bitlis’in Tatvan ilçesi ile Çanakkale’nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde maske takma zorunluluğu getirildi. Şu an için İstanbul’da maske takma zorunluluğu bulunmuyor. İstanbul’da vatandaşların sokağa çıkarken maske takması konusunda uyarılar zaten yapılırken kapalı mekanlara maskesiz giriş yapılamıyor.

Maske takmamanın cezası ne kadar?

Maske takma zorunluluğu getiren illerde denetimler artırılırken maske kullanımı konusunda uyarıları dikkate almayan vatandaşlar için para cezası uygulanıyor. Maskenin zorunlu olduğu kentlerde maskesiz dışarıya çıkmanın cezası 3 bin 150 lira.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Survivor 2020’ye Damga Vuran Olay! 122. Bölüm Fragmanında Ne Olacak?
29 06 2020 - 15:59
“Minimum 7,3 Deprem Geliyor” Diyen Prof. Dr. Naci Görür Kimdir?
29 06 2020 - 14:32
29 Haziran 2020 Pazartesi Kabine Toplantısı Saat Kaçta? 1 Temmuz’da Yeni Yasaklar mı Geliyor?
29 06 2020 - 12:35
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
YKS 2020’de Mabel Matiz Sürprizi
27 06 2020 - 17:01
2020 YKS Soru ve Cevap Anahtarı Açıklandı mı? 2020 YKS Ne Zaman Açıklanacak
27 06 2020 - 16:12
Yorum Yap