1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. 2019 tapu harcı nasıl hesaplanır ve ne kadar?
2019 tapu harcı nasıl hesaplanır ve ne kadar?

2019 tapu harcı nasıl hesaplanır ve ne kadar?

Tapu harcı, gayrimenkul satış işlemleri için alıcı ve satıcının devlete ödediği harç parasıdır. 31 Mart 2019 tarihine kadar %3 üzerinden hesaplanan tapu harcı, 1 Nisan 2019'dan itibaren %4 üzerinden hesap görüyor. Yani gayrimenkul satış değerinin %2'si oranından hesaplanıyor. Çoğu insanın bilmediği üzere devir işlemlerinde tapu harcına ek olarak bir de sermaye bedeni ödenmektedir. Hem alıcı hem de satıcının ayrı ayrı ödediği bir harçtır bu.

A+A-

Tapu harcı, gayrimenkul satış işlemlerinde hem satıcı hem de alıcı tarafından devlete ödenen harçtır. Şu an %4 üzerinden hesaplanan tabu harcının örnek hesaplaması şu şekildedir:

Diyelim ki ortada 300 bin liralık bir para var.

300.000/1000=300

300×20= 6.000 alıcı tarafından 6 bin TL ve satıcı tarafından 6 bin TL olmak üzere toplam 12 bin TL tapu harcı ödenir.

Arsa tapu harcı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

2019 tapu harcı nasıl hesaplanır ve ne kadar?

Arsa devir ve eğer varsa iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde gerçekleştiği gibi satıcı ve alıcıdan ayrı ayrı olmak üzere satış değerinin %2'si olmak üzere belli bir miktar para tahsil edilmektedir. Tapu harcına ek olarak bir de döner sermaye bedeli ödenmektedir.

Harç bedeli nereye yatırılıyor?

2019 tapu harcı nasıl hesaplanır ve ne kadar?

Ödeme devir işleminin yapılacağı yerin bağlı olduğu vergi dairesine gerçekleşirken bununla beraber alakalı tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara da ödeme işlemi yapılabiliyor. Zaten ödenecek tutar ile ödemelerin yapılacağı banka bilgileri tapu müdürlüğü tarafından e-posta ya da kısa mesaj aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

Tapu devir masrafları ne kadardır?

Devir işlemlerinde en yüksek tutarlı masrafi devir harcıdır. Alıcı ve satıcı için ayrı ayrı biçimde gayrimenkul satış değerinin %2'si kadarı üzerinden hesap yapılmaktadır. Devir işlemlerinde yine tapu masrafına ek olarak döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.