Sinema

2019’da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Tüm sinemaseverlerin merakla beklediği Akademi Ödülleri Töreni giderek yaklaşıyor. 24 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek 91. Oscar Ödülleri Töreni en iyi filmler kategorisine, 8 adet film aday gösterildi. Henüz bu filmlere bakma fırsatı bulamadıysanız, şimdi tam fırsatı. İşte 2019 yılının en iyi filmi olmaya aday olan 8

sinema

yapımı ve detayları sizlerle.

8. Black Panther

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Fantastik bir dünyada geçen film, Ryan Coogler tarafından yönetildi. Babasının hayata gözlerini yummasından sonra kendini bir anda Wakanda Kralı olarak bulan T’Challa, dış dünyaya kapalı fakat ileri teknolojilere sahip halkına önderlik etmek için yola koyulur. Bu aşamada hiç hesap etmediği bir düşman karşısına çıkacaktır. Bu düşmanın ortaya çıkması ile beraber Wakanda, hiç görmediği bir savaşa da tanıklık edecektir. Genç Kral’ın halkının güvenliğini sağlamaya çalışma çabası, kesinlikle izlemeye değer bir film ortaya çıkarmış. 2019 oscar adayı filmler arasında olmasına hiç şaşırmadık. Film 2018 yılında vizyona girdi.

7. Green Book

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

2018 yılının Sonbaharında vizyona giren Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist ve onun şoförü olarak hizmet veren Tony’nin hikayesini aktarıyor. Bir süredir işsiz olan Tony Lip, Amerika’da halen siyahilere olan düşmanlığın olduğu bir dönemde Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley’in şoförlük teklifini geri çevirmiyor. Tüm Amerika’yı gezmeyi hedeflediği turnesinde, siyahi piyanisti en güvenli rotalardan götürmeye çalışan Tony, bunu yaparken de filme adını veren yeşil bir kitaptan faydalanıyor.

6. Roma

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Oscar adayları açıklandığında en çok sükse yapan film olan Roma, genç bir hizmetçi kadının başından geçenleri aktarıyor. Roma’daki bir Meksika mahallesinde bulunan konakta hizmetçilik yapan Cleo, aynı zamanda evdeki 4 çocuğa bakmaktadır. Çocukların annesi Sofia ise halen kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışmaktadır. İtalya’nın siyaseten çok karışık olduğu bir dönemi olduğu gibi yansıtabilen Roma filminde, bu iki güçlü kalmaya çalışan kadının buruk hikayesini izleyeceksiniz.

[bilgikutusu text=”İlk Oscar Ödülleri töreni, 16 Mayıs 1929’da yapıldı.” tur=”info”]

5. A Star Is Born (Bir Star Doğuyor)

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Süper star Lady Gaga‘nın baş rolünde oynaması ile dikkatlerini üzerine çeken film, müzik kariyerinde pek de güzel günler yaşamayan Jackson Maine‘i konu alıyor. Jackson’un yolu henüz keşfedilmemiş fakat çok yetenekli olan Ally ile karşılaşır. Bir anda tutkulu bir aşk yaşamaya başlayan çift, aynı zamanda Ally’nin bu yeteneğinin duyulması için çabalar.

Yeteneği fark edilen ve ünlü bir müzisyene dönüşen Ally, Jack’i gölgede bırakır ve Jack bu süreçte bunalıma girer. Ally ilerledikçe Jack’in gerilediği ve ilişkinin hasar gördüğü enfes bir hikaye. Filmin baş rolünde Lady Gaga’ya, Bradley Cooper eşlik ediyor.

4. Vice

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Film, Amerika Birleşik Devletleri’ne 2 dönem (2001-2009) başkan yardımcısı olarak hizmet vermiş Dick Cheney’in hayat hikayesini anlatmaktadır. Halen Amerika’nın en güçlü başkan yardımcısı olduğu söylenen Dick, kariyeri başarılar ile dolu bir siyasetçidir. Amerika’nın nasıl yönetildiğini ince detayları ile gözler önüne seren film, 9 Eylül‘ün yaşandığı ve başta Bush’un olduğu dönemleri de detaylı bir şekilde aktarmaktadır.

3. BlacKkKlansman (Karanlıkla Karşı Karşıya)

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Afro-Amerikan bir polis memuru olan Ron Stallworth, kenti ele geçirmekte kararlı bir örgütü engellemeye çalışmaktadır. Aynı zamanda bir dedektif olan Ron’un en büyük yardımcısı ise ortağı Flip. Gizlice örgütün içine sızmaya çalışan Ron, bunun için hiç olmadığı biri gibi davranmak zorundadır.

Amacına ulaşan dedektif, grubun kurucusuna kadar da ulaşmayı başarır. Bu örgütün beyazların üstün olduğuna inanan bir çete olduğunu düşünürsek, hikayenin ne denli ilginç olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Filmi güzel kılan bir detay da, yönetmen koltuğunda daha önce Oscar ödülüne 2 kez sahip olmuş olan Spike Lee‘ın oturuyor olması.

2. The Favourite (Sarayın Gözdesi)

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

İngiltere Kraliyet ailesinin nasıl yaşadığını hiç merak ettiniz mi? Bu film ile günümüzü olmasa da 18. yüzyılın başlarındaki Kraliyet yaşamının merkezine inme imkanı bulacaksınız. O dönemde İngiltere’deki mutlak yönetici olan Kraliçe Anne‘nin entrikalar ve ihanetler ile dolu hayatı sizi bekliyor.

1. Bohemian Rhapsody

2019'da Oscar Adayı Olarak Gösterilen 8 Film

Freddie Mercury‘nin hayatının anlatıldığı Biyografik filmde, Mercury’nin klişeleri ve tabuları yıkarak nasıl bir dünya starı haline geldiği anlatılıyor. Her zaman bir devrimci olan Mercury’nin yaşam tarzının bir anda değişip kontrolden çıkması ve hastalığına rağmen işine olan bağlılığı da gözler önüne seriliyor. Queen grubuna hayranlık duyan herkesin, 1 dakika bile kaybetmeden izlemesi gereken bir yapım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu