Haber

2018 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili’nde Yapılacak Olan İbadetler Nelerdir?

İslam alemi tarafından belirli günlerde kutlanan kandillerden biri olan Mevlid Kandili’ne az bir zaman kaldı. Rebiülevvel ayının 11. gecesini 12. geceye bağlayacak günde kutlanacak olan Mevlid Kandili’nde eller yine arşa açılacak. Hz. Muhammed’in doğduğu gün olarak bilinen Mevlid Kandili bu sene 19 Kasım 2018 Pazartesi gününde idrak edilecek.

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili 2018 yılında 19 Kasım Pazartesi gecesinde kutlanacak. Sünniler Rebiülevvel ayının 11. gecesini 12. gecesine bağlayan ve Hz. Muhammed’in doğum gününe denk gelen Mevlid Gecesi, İslam aleminde önemli gecelerden biri olarak bilinmektedir.

Mevlid Kandili Nedir?

İslam dininin peygamberi Hz Muhammed’in doğum günü olarak bilinen ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesi olan Mevlid Kandili, ilk kez hicretten yaklaşık 350 yıl kadar sonra Mısır’da Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmıştır.

Mevlid kelime anlamı olarak doğum zamanı olarak bilinir. Kur’an-ı Kerim’de yer alan Mevlid, İslam dünyasında Hz. Muhammed’in doğum günü olarak kutlanmaktadır. Kandil geceleri İslam aleminde hicri 3. yüz yıldan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahlarından II. Selim döneminden itibaren kutlanmaya başlayan ve minarelerde kandil yakılması sonrasında kandil adı konulmuştur.

2018 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili'nde Yapılacak Olan İbadetler Nelerdir?

Mevlid Kandili’nde Yapılacak Olan İbadetler

Mevlid Kandili, peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum gecesi olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gecede yapılacak olan ibadetlerde büyük önem taşımaktadır.

  • Peygamber efendiniz Hz. Muhammed için salatü selamlar getirilirken şefaati ümit edilerek ümmetinden olma bilinci yerine getirilir.
  • Bol bol zikir edilir.
  • Kur’an-ı Kerim okunarak okuyan kişiler dinlenir.
  • Kişiler hem kendileri hem de Mümin kardeşleri için hayır duası eder.
  • Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları camide cemaat ile birlikte kılınır.
  • Kandil gecesi sabahında oruç tutulur.

Mevlid Kandili’nin Önemi

Mevlid, doğum zamanı ile beraber doğulan yer anlamlarını taşımaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğduğu gecedir. Dünya üzerindeki tüm Müslümanlar bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu