1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. 2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?
2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

A+A-

2018-2019 üniversite tercih döneminde sona gelinirken, bu sene de yerleştirmeler açıklandıktan sonra KYK burs ve yurt başvuruları başlayacak. Yurtkur KYK yurtları her yıl yeni üniversite öğrencileri tarafından büyük ilgi görüyor ve 2018-2019 eğitim öğretim yılı da farklı olmayacak. Peki KYK burs ve yurt başvuruları ne zaman? KYK burs ve yurt başvuruları ne zaman başlıyor?

2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Ne Zaman?

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu önemli bir açıklama yaparak KYK yurt başvuruları tarihi duyurusunu gerçekleştirdi. Bakan Aksu’ya göre bu yeni öğreim yılında yurtların önemli bir kısmı üniversite kampüsleri içinde yer alacak.

Bilindiği gibi 3 Eylül 2018 tarihinde üniversite kayıtları başlayacak. Üniversite kayıtları başlarken, aynı zamanda öğrenciler için yurt başvuruları da başlayacak. Peki KYK yurt ücreti ne kadar? Bakan Aksu’ya göre yurtların aylık ücretleri yarı özel ya da resmi olmasına göre değişiklik gösterecek. Fiyatlar ise bu sene 168 TL ile 285 TL arasında değişecek. KKTC yurtlarında ise rakam 300 TL.

Dediğimiz gibi KYK yurt başvuruları 3 Eylül’de başlayacak fakat burs başvuruları için net tarih henüz belli değil. 2018 yılında burs ücreti olarak öğrenciler 470 TL burs ya da kredi ödemesi alıyordu. Yüksek lisans öğrencilerine 940 TL, doktora öğrencilerine ise 1410 TL burs – kredi veriliyordu. Bu yeni dönemde KYK burslarına zam yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken, ilerleyen dönemlerde belli olması bekleniyor. Buna rağmen Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ‘Bütçe giderlerinin yüzde 18’ini sadece eğitime harcıyoruz’ açıklaması akıllara ‘KYK burslarına zam gelir mi?’ sorusunu da getiriyor.

2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dediğimiz gibi yurt başvuruları 3 Eylül 2018 tarihinde başlayacak ve bunun için öğrencilerin KYK web sitesinden ya da E-Devlet üzerinden Yurt Başvuru Formu doldurması gerekiyor.

Yurt başvurularında öğrencilere pek çok soru soruluyor. Bunların arasında üniversite-bölüm bilgisi, okula giriş puanı, giriş yılı, ailenin ünvan ve meslekleri, aylık gelirler gibi çeşitli sorular mevcut. Tamamını dikkatli bir şekilde okuyup doğru cevaplar vermenizi tavsiye ederiz.

Eylül’de yurt başvurusu yapıldıktan kısa bir süre sonra da sonuçlar belli olacak ve öğrencilere hak kazandıkları yurtlar açıklanacak.

2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Bir diğer merak edilen konu da KYK bursunun ve öğrenim kredisinin kesilmesi. KYK bursları ile öğrenciler devletten karşılıksız para alabiliyor fakat belli durumlarda bu burslar kesilebilir.

 • Başarısız olma ya da sınıf tekrarı
 • Üniversiteden ayrılma, çıkarılma ya da uzaklaştırma cezaları
 • Kayıt dondurma ya da kayıt iptali
 • Üniversitenin kapatılması
 • KYK yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alınması
 • Kesin hükümle mahkum olma ya da öğrenciliği etkileyecek eylemlere karışma

2018-2019 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

Öğrenim Kredisi Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Üniversiteden ayrılma, çıkarılma ya da geçici uzaklaştırma
 • Vazgeçme, izin alma ya da kayıt dondurma
 • Sağlık sebebiyle kuruma devam etmeme
 • Kurumun kapatılması
 • KYK’dan süresiz çıkarılma cezası almak
 • Asgari ücretle devamlı gelire sahip olmak
 • Kesin hükümle mahkum olmak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.