2018 En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

NAVİGASYONTestleri Nasıl Gerçekleştirdik?2018 En İyi Antivirüs ProgramlarıAvast Free AntivirusBitdefenderAVGAviraPandaMicrosoft Windows DefenderMalwarebytes Anti-Malware Özellikle Windows PC kullanan kişilerin malware saldırılarından korunmak, bilgisayarlarını verimli şekilde kullanmak ve online kimlikleriyle kişisel bilgilerini güvende tutmak için güçlü bir antivirüs programına ihtiyaçları var. Ücretli antivirüs programları çok çeşitli özellikler sunsa da, bazı kullanıcıların bunlara ihtiyacı olmuyor ve ekstra özellikler için […]

07.08.2018 - 18:56
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Özellikle Windows PC kullanan kişilerin malware saldırılarından korunmak, bilgisayarlarını verimli şekilde kullanmak ve online kimlikleriyle kişisel bilgilerini güvende tutmak için güçlü bir antivirüs programına ihtiyaçları var. Ücretli antivirüs programları çok çeşitli özellikler sunsa da, bazı kullanıcıların bunlara ihtiyacı olmuyor ve ekstra özellikler için yıllık ücret ödemek istemiyorlar. Bu yüzden de tercihlerini ücretsiz antivirüslerden yana kullanıyorlar.

2018 en iyi ücretsiz antivirüsler konulu yazımızda ise ihtiyaçlarınızı karşılayacak, optimum düzeyde güvenliğinizi sağlayacak, üstelik ücret de ödemeyeceğiniz yazılımları derledik. Toplamda 6 ücretsiz antivirüs içinde Avast Free Antivirus birinci sıraya yerleşirken, çok iyi malware koruması sağladığını ve sistem performansını da düşürmediğini gözledik. Ardından ise Bitdefender ile diğerleri geldi.

Testleri Nasıl Gerçekleştirdik?

Arayüzü, kullanım kolaylığı ve PC performansına olan etkiyi daha iyi gözlemlemek için antivirüslerin tamamını tek bir Windows 10 yüklü, Intel Core i3 işlemcili, 6GB RAM’li ve 500GB sabibt diskli bilgisayarda test ettik.

Her antivirüsün laptop performansına olan etkisine bakarken OpenOffice benchmark kullandık ve tarama sürelerini gözlemledik. Aynı zamanda programların kolaylığını ve ekstra özelliklerini de inceleyerek sonuca vardık.

2018 En İyi Antivirüs Programları

Avast Free Antivirus

Avast geçen yıl rakibi olan AVG’yi bünyesine kattı ve iki firmanın malware tespit etme motorları birleşerek ortaya çok daha iyi sonuçlar çıkardılar. Avast Free Antivirus zaten kullanıcı dostu bir arayüze sahipti ve sistemi neredeyse hiç yavaşlatmıyordu. Bu yönü devam ederken, aynı zamanda kullanışlı ekstra özellikler, dahili bir şifre yöneticisi ve ağ tarayıcısı da barındırıyor.

Virüs ve zararlı yazılımlara karşı üst düzey koruma sağlayan programı rahatlıkla tüm kullanıcılara tavsiye edebiliriz.

Bitdefender

Avast’ın ardından en iyi ücretsiz antivirüsler sıralamasında ikinciliği Bitdefender alırken, neredeyse tüm temel ihtiyaçlarımızı karşılıyor ve bilgisayar performansını da yavaşlatmıyor. Programın zayıf kaldığı nokta ise biraz zorlayıcı olan kullanıcı arayüzü ve çok az seçenek sunuyor oluşu. Örneğin tarama vaktini zamanlama şansımız dahi yok.

AVG

AVG ile Avast artık aynı şirket bünyesinde çalışıyorlar ve zararlı yazılım tespit etme araçları sektörün liderleri Kaspersky ile Bitdefender gibi programlara dahi yaklaştı. AVG malware koruması anlamında oldukça başarılı fakat Avast’a göre daha az ek seçenek sunuyor. Bunları genişletmek mümkün olsa da, ancak paralı sürümde kişiselleştirme imkanı sunuluyor.

Avira

Avira’nın malware koruması başarılı fakat maalesef Avast ile AVG’ye kıyasla sistemi daha çok yoruyor. Bu yüzden de tercihlerimizde biraz aşağıda kalıyor. Ücretsiz eklentilere ve kişiselleştirmeye imkan tanıması ise artı özellikleri arasında. Örneğin VPN istemcisi ya da şifre yöneticisi ekleyebiliyorsunuz.

Panda

Panda Windows 7’ye kıyasla Windows 10’da daha başarılı bir performans sunarken, yine de ara sıra yanlış alarmlar veriyor ve zararsız programları da zararlı gibi görebiliyor. Ayrıca maalesef kişiselleştirilebilir kullanıcı arayüzü artık eskisi gibi değil ve sistem performansına olan etkisi de artmış.

Microsoft Windows Defender

Windows ile dahili olarak gelen Windows Defender eskiyi göre çok daha iyi, bunu kabul etmek gerek. Fakat yine de tamamen güvenebileceğiniz bir antivirüs değil. Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde bulunan Defender yazılımı çok kez yanlış alarm veriyor ve Microsoft’a ait olmayan tarayıcıları online malware yazılımlardan korumakta başarısız oluyor. Ayrıca neredeyse hiçbir ekstra özelliği de yok.

Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes Anti-Malware Free aslında bir antivirüs yazılımı değil. Bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumuyor fakat var olan malware yazılımları temizlemekte çok iyi iş çıkarıyor. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki diğer antivirüslerle de herhangi bir çakışma yaşamıyor. Dolayısıyla Malwarebytes’ı diğer antivirüslerle beraber mutlaka kullanmanızı öneririz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim