1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 14 Temmuz Tarihinden İtibaren Yurt Dışından Ayda Sadece 5 Ürün Getirtilebilecek
14 Temmuz Tarihinden İtibaren Yurt Dışından Ayda Sadece 5 Ürün Getirtilebilecek

14 Temmuz Tarihinden İtibaren Yurt Dışından Ayda Sadece 5 Ürün Getirtilebilecek

Hükümet yurtdışından alınan 22 Euro altındaki ürünlerle ilgili vergi muafiyetini Mayıs ayında kaldırmıştı. Bu konuda atılan yeni adımlarla birlikte bir kişinin posta ve hızlı kargo yoluyla bir ayda yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketlerin ise 5 adet numune sipariş edebileceği kararı alındı.

A+A-

Posta ve hızlı kargo yöntemi ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yurt dışından ithal edilen gönderilere kısıtlama geliyor. Hükümet Mayıs ayında 22 Euro'nun altındaki ürünlere vergi muafiyetini kaldırmış, vergi kapsamına almıştı. İthal ürünlerle ilgili kısıtlama için atılan yeni adımlarla bundan sonra bireyler Yurtdışından bir ay içinde en fazla 5 ürün getirtebilecek. Şirketler ise yeni alınan karar doğrultusunda yurt dışından en fazla 5 adet numune siparişi verebilecek.

14 Temmuz Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak

İthalat ürünlerine getirilen kısıtlama ile ilgili karar resmi gazetede yayınlanırken, kararın hızlı kargo firmalarının taşıdığı önemi değeri olmayan eşya, kişisel eşya, kitap, numunelik eşya ve basılı yayın gibi işlemleri kapsadığı öğrenildi. Alınan yeni karar 14 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak. Söz konusu kısıtlamaların ticari akışı olumsuz etkileyeceğini belirten Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut, bu konuda herhangi bir sınırlama getirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kut, sınırlamanın kaldırılması ile ilgili taleplerini gereken yerlere ileteceklerini ifade etti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.