1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?
Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?

Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?

A+A-

Çok düşük fiyatlarla piyasaya sürülen plastik oyuncaklar, çok ciddi boyutlarda zararlı toksinler barındırıyor. Plastik oyuncaklar en çok başta toksinleri olmak üzere oyuncaklarda bulunan kanserojen yan maddeler ciddi problemlere yol açıyor.  Diş kaşıyıcıları ve bebek malzemeleri olmak üzere birçok plastik maddede kullanılmaktadır.

Plastik oyuncaklar yine genellikle PVC ile yapılmaktadır. Bebeklerin oynadıkları oyuncakları ağızlarına götürme ihtimalini ele aldığımızda PVC içerisinde yer alan kimyasal maddelerin zararlı etkileri üzerine birkaç örnekleme yapmakta fayda var. İlk başta endokrin bozucularla konuya girizgah yapabiliriz. Endokrin vücudun hormonal gelişimlerini kötü yönde etkilemektedir.

PVC içindeki bir diğer zararlı madde ise kadmiyumdur. Kadmiyum karışımının yer aldığı oyuncaklar da küçük çocuklara zarar verme ihtimali yüksek maddeler arasında bulunmaktadır.  Beyaz veya gümüş renginde olan kadmiyum, dünyada çok az bulunan ve çinko gibi bir geçiş elementi olarak tanımlanmaktadır. Kadmiyum, plastik oyuncaklarda diğer bileşen maddeler arasında dengelemeyi sağlayan bir elementtir. En çok bilinen kanserojen maddeler arasında yer alan kadmiyum, çocuklarda beyin gelişimini olumsuz yönde etkilerken böbrekler üzerinde de zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Plastik Oyuncakların Zararları Nelerdir?

Plastik maddelerden yapılan oyuncaklarda kullanılan zararlı maddelerden biri de kurşundur. Oyuncakların daha fazla dayanıklı hale gelmesi için kullanılan kurşun, çocukların sinir sistemlerini negatif yönde etkilemektedir. Kurşunun bulunduğu oyuncakların diğer zararları ise ise IQ'da yaşanan düşüş ve işitme kaybı olarak belirlenmiştir.

Çocukların sağlığına birçok zararı dokunan plastik oyuncakların yapımında kullanılan bu maddelerden uzak tutmak için oyuncak seçerken dikkatli davranmalı, oyuncağın üzerindeki içerik okunmalı ve oyuncak alımı buna göre yapılmalıdır. Bu maddelerin yer almadığı oyuncaklar tercih edilmeli ve çocukların bu oyuncaklardan uzak tutulmasının sağlanması gerekmektedir. Büyük oranda zehir barındıran plastik oyuncakların yerine, , balmumu, bambu gibi maddelerden yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.